Trådløst lydsystem giver dig storslået tv-lyd i hørebøfferne

Sennheiser Flex 5000 er et digitalt og trådløst lydsystem til høretelefoner, som forbedrer tv-lyden uden kompromisser. Flex 5000 gør det nemt at tilpasse lyden efter dine personlige præferencer og styrker samtidig taleforståeligheden, uanset hvilke høretelefoner du bruger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med Flex 5000 kan man nemt indstille lyden nøjagtigt efter sin personlige smag. Man kan vælge mellem tre forskellige lyd-profiler for at højne tv-, film- eller musikoplevelsen samt kontrollere lydstyrken. Derudover har løsningen en Speech Intelligibility-knap, som dynamisk minimerer tv-baggrundsstøj, så man kan høre dialogen helt klart og præcist.

Systemet fungerer med alle høretelefoner, hvilket giver stor frihed og fleksibilitet til brugeren, der derfor selv kan skræddersy design og lyd. Der følger et par Sennheiser MX 475 in-ear høretelefoner med Flex 5000, men man kan vælge at anvende sine egne foretrukne høretelefoner med ledning.

Trådløs lydoplevelse uden besvær

Flex 5000 anvender en avanceret, digital, trådløs teknologi til at levere en klar lyd. Enheden har 30 meters rækkevidde og et holdbart integreret batteri, som holder i 12 timer.

Enheden har et intuitivt design, og man kan nemt skræddersy lyden efter personlige præferencer ved blot at trykke på +-knappen. Der er installeret tydelige LED-indikatorer på trådløs forbindelse og batteristatus på både modtager og dockingstation, hvilket gør, at det er nemt at installere og anvende enheden.

Systemet er designet med en slank basestation og passer diskret ind under et tv eller som delaf hjemmeunderholdningen. Når enheden skal oplades, lægges den horisontalt på jorden og forvandles derved til en dockingstation.

Flex 5000 er tilgængelig i butikkerne nu.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS