Ny powerbank oplader din telefon fra 0-80% på 35 minutter

Vinsic Charger er i stand til at oplade din telefon fire gange hurtigere end stikkontakten. Den er forsynet med en USB-C port, så du også kan oplade din bærbare PC på farten.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I takt med at batterikapaciteten i smartphones stiger, stilles der også større krav om hurtigere og mere effektiv opladning.

Vinsic Charger udstyret med Quick Charge 3.0 fra Qualcomm, som gør det muligt at oplade din telefon fra 0-80 % på bare 35 minutter. Det smarte ved denne teknologi er, at den tilpasser den udgående strømstyrke nøjagtigt til strømbehovet i din telefon og andre mobile enheder og dermed gør opladningen så effektiv som muligt.

Der er desuden USB-C port, som arbejder 1,5 gange hurtigere end traditionelle USB-forbindelser og gør strømoverførslen mere effektiv. Porten kan anvendes til både at oplade powerbanken, telefonen og andre mobile enheder udstyret med USB-C. USB-C kablet er ens i begge ender, så det betyder ikke noget, hvilken ende du sætter i powerbanken, telefonen eller andre mobile enheder.

Oplader sig selv i et snuptag

Udover at Vinsic Charger er i stand til at levere rekord hurtige genopladninger af smartphones og andre mobile enheder, er den også i stand til at genoplade sig selv med stor hastighed. USB-C porten har nemlig en strømindgang på hele 2 Ampere, som arbejder 1,5 gange hurtigere end traditionelle USB-porte. Det betyder, at den kan modtage strøm mere end dobbelt så hurtigt som gængse powerbanks på markedet. En fuld opladning af Vincic Charger tager ca. seks timer. .

Vinsic Charger har også USB-port, én Quick Charger 3.0 port, én USB-C port og én Micro USB-port.

Stor kapacitet

Vinsic Charger er pakket ind stødsikkert aluminium. Batterikapaciteten er på 20.000 mAh, så den kan oplade din telefon op til syv gange, en iPad/tablet to til tre gange og en bærbar PC én gang.

På trods af den store kapacitet vejer eller fylder Vinsic Charger ikke mere end den kan ligge i en stor jakkelomme eller en mindre hånd- eller computertaske. 

Indbygget touchskærm

Vinsic Charger er udstyret med et touch display, hvor den øjeblikkelige batterikapacitet vises i % på den digitale skærm, når man trykker på den.

Visnic Charger sælges til en vejledende pris på 499 kroner og kan købes her:
http://logopowerbank.dk/products/vinsic-charger

 

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos