Kompakt fotokanon til ferien

Panasonic Lumix TZ90 fylder ikke meget i lommen, men byder på 30 gange zoom, 4K-video og vippeskærm, så du er godt rustet til at fange feriens fedeste øjeblikke.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke alle, der har lyst til at vandre rundt med et stort skrummel af et spejlrefleks om halsen, når man er på ferie. Men samtidig har man måske også svært ved at affinde sig med de begrænsninger mobiltelefonens kamera giver. Med Lumix TZ90 har Panasonic forsøgt at skabe det perfekte kompromis. Et lille lommekamera, der giver dig fysisk kontrol med kameraets vigtigste funktioner samt mulighed for 30 gange optisk zoom, via et 24 mm Leica-objektiv med ultravidvinkel.

Kameraet har en ny 20.3-megapixel High Sensitivity MOS sensor, og er forsynet med en Venus billedprocesser samt optisk billedstabilisator og flere autofokusfunktioner, inklusiv Post Focus. Det skal alt sammen være med til at skal sikre gode og skarpe billeder, selv ved lav belysning. 

Også ved video bør skarpheden være god, for kameraet kan filme i 4K-kvalitet. Der er tilmed mulighed for at anvende Panasonics 4K Photo funktion, som kan trække 8 MP stillbilleder ud af en video. 

Trådløs deling

Udover en vipbar touchskærm har Lumix TZ90 en hurtig elektronisk søger, så du kan fange motivet på klassisk vis.    

TZ90 kan oplades gennem et USB-stik og via wi-fi kan kameraet kobles til en smartphone eller tablet. Herfra kan billeder overføres og deles med andre.

Prisen for Panasonic Lumix TZ90 er 3.999 kroner.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S