Ny version af Google Earth

Google Earth kan nu bruges direkte i browseren og byder på en række nye måder at udforske vores jordklode på.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hidtil har Google Earth været en applikation du skulle downloade for at kunne tage på rundrejse i den virtuelle jordklode. Med den helt nye version af Googles avancerede globus, kan du imidlertid bruge den direkte i Chrome-browseren, både på desktoppen og på Android-mobilen (iOS-version er på vej). 

Derudover byder den på en række nye funktioner, som giver spændende måder at udforske kloden på.

Du kan nu trække et wildcard ved at bruge "Prøv lykken"-funktionen, der sender dig til et vilkårligt sted på kloden, eller du kan tage på en tværgående opdagelsesrejse med "Voyager", der præsenterer forskellige steder af jorden, baseret på en række temaer.

Lande, byer, og seværdigheder præsenteres nu med små overskuelige artikler, der fortæller de vigtigste fakta.  

Tag på opdagelsesrejse med det nye Google Earth her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S