Test: Huawei P10: Gennemført god mobil

Huawei P10 byder ikke på banebrydende funktioner eller opsigtsvækkende design. Den leverer bare det, en rigtig god smartphone skal til en yderst fornuftig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Inden for blot et par år er det lykkes Huawei at opnå en prominent plads blandt de allerstørste smartphone-producenter på markedet.
Det skyldes ikke mindst P9’eren, som blev en kæmpe sællert sidste år. Vores forventninger til P10, som netop er landet, var derfor store.

Kompakt design

Første møde med mobilen er ikke overrumplende. Med sit strømlinede, iPhone-inspirerede udseende, er den relativt underspillet i designet. Intet overflødigt lir, men rendyrket kvalitet hele vejen igennem med sit stilsikre lækre aluminiumsydre.
Af en mobil med 5,5” er den imponerende kompakt. Skærmen er presset helt ud til kanten, og den slanke mobil ligger rigtig godt i hånden takket være de afrundede sider og den særlige diamond cut-behandling, der giver en nærmest blød overflade.

Desværre bryder de metalisk-røde sider på powerknappen det stilrene look en smule – i hvert fald på den sorte model, vi testede.

[irp]

Ved siden af powerknappen er en aflang volumenknap og i bunden er der USB C-stik og en lille monohøjttaler, der lyder præcis så spinkel, som den ser ud.

Modsat forgængeren er fingeraftrykslæseren placeret på forsiden, under skærmen. Det er da også det, der giver mest mening, og som sædvanlig er det en lynhurtig fingeraftrykslæser, men det kan forvirre og besværliggøre tingene unødigt, at man ikke har integreret en hjemknap i den.

Den sidder som en separat softwareknap i skærmen, lige oppe over firngeraftrykslæseren.

Imponerende kamera

Skærmen er full HD, og selvom dette ikke er helt så højt som nogle af konkurrenterne, står den knivskarpt. Den har en imponerende kontrast og er lysstærk, dog er den koldere i billedet end eksempelvis iPhone. Om man synes, det er en fordel eller ej, er helt igennem en smagssag.

[irp]

Der hvor Huawei for alvor har vist sig innovativ på det seneste, er på kamerafronten. Med P10’eren bygges der videre på samarbejdet med Leica og det dual-kamera, der har været at finde i de seneste topmobiler fra Huawei.

Teknisk set er der tale om præcis samme kamera som i Mate 9 Pro – et 12 MP RGB-kamera kombineret med et 20 MP monokron-kamera – men det er suppleret med nye softwarefinesser, som eksempelvis en portrætfunktion, optimeret til at fange ansigter på bedst mulig vis.

Også på fronten af mobilen er der nu et Leica-kamera. Det er i stand til at registrere, om der er flere på billedet – i så fald skifter det til vidvinkel-tilstand. For begge kameraer gælder, at der er tale om nogle af markedets absolut bedste. Ikke bare billedkvaliteten, hvor de imponerer selv under ringe lysforhold, men især også fleksibiliteten, er enestående. Med mulighed for at skyde i raw-format og justere kameraindstillinger helt ned i detaljerne, bør selv fotonørden være tilfreds.

Ydelse i topklasse

Huawei har brugt sin egen Kirin-chip til at drive maskineriet og forsynet mobilen med 4 GB ram. Det giver kræfter nok til at banke de fleste Android-konkurrenter, inklusiv Galaxy S7, af banen. Du får således en helt smidig bruger-oplevelse med mulighed for at spille de nyeste spil.

[irp]

Et relativt stort batteri sikrer også en glimrende batterilevetid. Du behøver i hvert fald ikke bekymre dig, om mobilen klarer dagen igennem. SuperCharge sikrer desuden, at den er hurtigt ladt op. På en time er den ladt cirka 90 procent op, mens der går omkring en halv time yderligere, før den er helt fuld.

En rigtig god smartphone

Med P10 er det på fornemmeste vis lykkedes Huawei at kombinerer alle sine styrker i en nydelig mobil, der føles enormt let og kompakt, taget den relativt store skærm i betragtning.

Det er ikke en mobil, der skriger på opmærksomhed, men den leverer en ydelse i topklasse samt skærm- og kamerakvalitet af bedste skuffe. Det er sådan her, en god mobil skal skæres. 

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Business Consultant

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S