Test: Huawei P10: Gennemført god mobil

Huawei P10 byder ikke på banebrydende funktioner eller opsigtsvækkende design. Den leverer bare det, en rigtig god smartphone skal til en yderst fornuftig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Inden for blot et par år er det lykkes Huawei at opnå en prominent plads blandt de allerstørste smartphone-producenter på markedet.
Det skyldes ikke mindst P9’eren, som blev en kæmpe sællert sidste år. Vores forventninger til P10, som netop er landet, var derfor store.

Kompakt design

Første møde med mobilen er ikke overrumplende. Med sit strømlinede, iPhone-inspirerede udseende, er den relativt underspillet i designet. Intet overflødigt lir, men rendyrket kvalitet hele vejen igennem med sit stilsikre lækre aluminiumsydre.
Af en mobil med 5,5” er den imponerende kompakt. Skærmen er presset helt ud til kanten, og den slanke mobil ligger rigtig godt i hånden takket være de afrundede sider og den særlige diamond cut-behandling, der giver en nærmest blød overflade.

Desværre bryder de metalisk-røde sider på powerknappen det stilrene look en smule – i hvert fald på den sorte model, vi testede.

[irp]

Ved siden af powerknappen er en aflang volumenknap og i bunden er der USB C-stik og en lille monohøjttaler, der lyder præcis så spinkel, som den ser ud.

Modsat forgængeren er fingeraftrykslæseren placeret på forsiden, under skærmen. Det er da også det, der giver mest mening, og som sædvanlig er det en lynhurtig fingeraftrykslæser, men det kan forvirre og besværliggøre tingene unødigt, at man ikke har integreret en hjemknap i den.

Den sidder som en separat softwareknap i skærmen, lige oppe over firngeraftrykslæseren.

Imponerende kamera

Skærmen er full HD, og selvom dette ikke er helt så højt som nogle af konkurrenterne, står den knivskarpt. Den har en imponerende kontrast og er lysstærk, dog er den koldere i billedet end eksempelvis iPhone. Om man synes, det er en fordel eller ej, er helt igennem en smagssag.

[irp]

Der hvor Huawei for alvor har vist sig innovativ på det seneste, er på kamerafronten. Med P10’eren bygges der videre på samarbejdet med Leica og det dual-kamera, der har været at finde i de seneste topmobiler fra Huawei.

Teknisk set er der tale om præcis samme kamera som i Mate 9 Pro – et 12 MP RGB-kamera kombineret med et 20 MP monokron-kamera – men det er suppleret med nye softwarefinesser, som eksempelvis en portrætfunktion, optimeret til at fange ansigter på bedst mulig vis.

Også på fronten af mobilen er der nu et Leica-kamera. Det er i stand til at registrere, om der er flere på billedet – i så fald skifter det til vidvinkel-tilstand. For begge kameraer gælder, at der er tale om nogle af markedets absolut bedste. Ikke bare billedkvaliteten, hvor de imponerer selv under ringe lysforhold, men især også fleksibiliteten, er enestående. Med mulighed for at skyde i raw-format og justere kameraindstillinger helt ned i detaljerne, bør selv fotonørden være tilfreds.

Ydelse i topklasse

Huawei har brugt sin egen Kirin-chip til at drive maskineriet og forsynet mobilen med 4 GB ram. Det giver kræfter nok til at banke de fleste Android-konkurrenter, inklusiv Galaxy S7, af banen. Du får således en helt smidig bruger-oplevelse med mulighed for at spille de nyeste spil.

[irp]

Et relativt stort batteri sikrer også en glimrende batterilevetid. Du behøver i hvert fald ikke bekymre dig, om mobilen klarer dagen igennem. SuperCharge sikrer desuden, at den er hurtigt ladt op. På en time er den ladt cirka 90 procent op, mens der går omkring en halv time yderligere, før den er helt fuld.

En rigtig god smartphone

Med P10 er det på fornemmeste vis lykkedes Huawei at kombinerer alle sine styrker i en nydelig mobil, der føles enormt let og kompakt, taget den relativt store skærm i betragtning.

Det er ikke en mobil, der skriger på opmærksomhed, men den leverer en ydelse i topklasse samt skærm- og kamerakvalitet af bedste skuffe. Det er sådan her, en god mobil skal skæres. 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura