iPhone-brugere har dyre vaner: Låner penge i vildskab

Nye tal viser, at iPhone-brugere står for langt størstedelen af alle online lån på mobilen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Apple-kunder er ofte villige til at betale større beløb for at få de nyeste produktlanceringer fra elektronikmastodonten med flotte designs og integreret software.

Tilsyneladende er indkøbet af nye gadgets noget, som Apple-kunder ofte finansierer ved hjælp af online lån, viser en ny undersøgelse fra online sammenligningstjenesten fair-laan.dk.

Der er nemlig stor forskel på, hvor mange forbrugslån man er tilbøjelig til at tage alt efter, hvilken mobiltelefon man bruger – og forskellen er ret markant: iPhone-brugere er klart mere gældsatte end eksempelvis folk, der har en Android-telefon.

fair laan Lån til smartphones fordelt på styresystem.

Så meget låner iPhone-brugere

iPhone-brugere står for hele 62 procent af alle lån ansøgt via mobilen. Desuden er Apple’s smartphone også den samlet mest benyttede enhed til at låne penge online, over eksempelvis Windows-computere.

”Hvorfor iPhone-brugere låner så meget mere end alle andre er svært at sige, men vores erfaring med kundegruppen er, at iPhone-brugere typisk ikke går efter en lav pris som en afgørende faktor i deres beslutningsproces,” udtaler Andreas Linde, som er direktør for sammenligningstjenesten fair-laan.dk.

At iPhone-brugerne dominerer lånemarkedet stiller nye krav til udbyderne af finansielle produkter.

“Hvis bankerne og udbyderne af forbrugslån vil vinde kampen om forbrugerne, skal de fokusere på at levere gode digitale løsninger til mobilen med samme grad af æstetik og brugervenlighed, som brugerne kender fra deres Apple-produkter,” slutter Andreas Linde.

Fair-laan.dk er en uafhængig, online sammenligningstjeneste, som ved hjælp af forskellige finansielle kriterier, finder de mest attraktive lån på markedet til sine brugere og deres økonomiske situation. Det er fair-laan.dk’s mål at gøre det så nemt og gennemsigtigt som muligt at optage et lån.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Software Udvikler - .NET/Cloud

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S