Test: Steelseries Apex M400: Robust gaming-tastatur

No nonse gamingtastatur til de hurtige reaktionstider.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du synes, at tastaturet virker bekendt, er det ikke så underligt, for der er praktisk taget tale om et Apex M500-tastatur, der er blevet udstyret med nye switches. Det er nu heller ikke noget dårligt udgangspunkt, for tastaturet er om noget robustheden selv.

Trods at der er tale om et slimline gamingtastatur, hvor kun de mest nødvendige taster er at finde, og der ikke er nogen håndledsstøtte, så vejer det rigtigt godt til. Tastaturet, der ikke er lavprofils, står også klippefast på bordet takket være dens gummifødder, uanset om man slår de bagerste fødder op eller ej for mere hældning.

Der er ingen macro-taster overhovedet, men det vil ikke sige, at man ikke har mulighed for at konfigurere tastaturet efter egne ønsker. Via Steelseries Engine 3 er det muligt at programmere samtlige 104 tasters funktion. Der er også anti-ghosting på alle taster.

I forhold til så mange gamingtastaturer er der ikke fokuseret så meget på bagbelysningen, der er faktisk kun blå at vælge imellem, det er dog muligt at fastsætte forskellige åndbare indstillinger og lysstyrker.

Steelseries egne QX1-switches

Der er tale om lineære switches, der er egnet til meget hurtig aktion. Tasterne kræver blot en aktiveringsstyrke på 45 gram, tasten aktiveres ved 1,5 mm og har kun en samlet vandring på 3 mm. Levetiden for tasterne er sat til at være 60 millioner klik.

Tasterne er også angivet til at holde samme modstand gennem hele deres levetid, således at man som gamer er sikker på, at det samme sker hver gang, man bruger samme mængde kraft. Manglen på feedback kan dog gøre det lidt mere vanskeligt.

Meget lig Romer G-tasterne får man en meget klar og ensartet bagbelysning takket være de benyttede switches. Tastaturet hører til blandt de mere stille, omend der altid vil være mekanisk støj.

Indbygget ledningsadministration på undersiden,å man kan vælge at have ledningen gående ud fra højre eller venstre side.

I forhold til Apex M500 er den eneste pris, vi har kunne finde på tastaturet sat 400 kroner ned i forhold til denne. Det gør Apex M400 til et virkeligt godt bud på et gamingtastatur, hvor man får virkeligt meget for pengene.

Nøglertal

Pris: 499 kr. 
Type:
Kablet
Taster: Stelseries QX1
Tastaturbelysning: Blå
Anti-ghosting: Samtlige
Tilslutninger: Ingen
Vægt: 1542 gram

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S