Test: Logitech K800 Wireless Illuminated: Behageligt tastatur med bagbelysning

Logitech K800 Wireless Illuminated  er et dekorativt tastatur med flair for længere tasteopgaver, også det eneste af de tre her med indbygget bagbelysning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Logitech K800 Illuminated er et slankt kileformet trådløst tastatur med lav højde, der til gengæld fylder lidt på bordet, ikke mindst fordi håndledsstøtten er en integeret del af konstruktionen.

Tastaturet har laserindgravede bogstaver og baggrundsbelysning, hvor lysstyrken automatisk reguleres efter forholdene. Det slukker også, når du forlader tastaturet. Man kan med andre ord altid se bogstaverne på tastaturet.

Tastaturet er batteridrevet, opladningen sker via et medfølgende USB-kabel, der sættes i tastaturets microUSB-port og forbindes til computeren, når det skal lades op.

Det visuelle komplimenterer tastaturets funktioner

Tastaturet er fremstillet i plast, det virker meget elegant og velbygget i en virkelig god finish. Tastaturet har lav silhuet, hvilket gør det mindre anstrengende i længden at anvende tastaturet. Der er udslåelige fødder, hvis man ønsker bagenden løftet lidt.

Tasterne er mellemstore, der er tale om, hvad Logitech kalder Incurve-keys, hvilket blot betyder, at tasterne er svagt konkave. Det er meget behagelige taster at anvende, specielt hvis man godt kan lide, at tasterne har lidt vandring, før de aktiveres.

Tastefornemmelsen er en anelse til den bløde side, dog uden at kontrollen tabes. Det er heller ikke således, at man føler, at tasterne hopper rundt, som de kan på visse billige tastaturer.

Passer stilen er det med andre ord er rigtigt godt tastatur selv til længere skriverier. Tasternes placering og størrelse passer os også rigtigt godt. Man kan downloade software til tastaturet, men det er kun til, hvis man vil tilslutte en enhed mere til Unify USB-adapteren.

De indbyggede medietaster er endnu et gode, som man vil kunne drage nytte af i hverdagen. Der er indikatorer for aktiverede modifiaktionstaster, samt skydeknap til slukning af tastaturet når det ikke er i brug.

Logitech K800 Wirelees Iluminated

Nøglertal

Pris: 699 kr.
Type: Trådløs 2,4 GHz USB 2.0
Antal programerbare taster: Ingen
Taster: Dome
Tastaturbelysning: Hvid/gul
Anti-ghosting: Ingen
Tilslutninger: MicroUSB
Vægt: 750 gram

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,