Test: HP Omen 17-W120NO: Lige dele gaming og multimedie

HP Omen 17 er tydeligvis en gaming-computer, men også stærk som multimedie-maskine.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det røde logo, den 17,3” store skærm og tastaturet med rødt lys sender et gamingsignal. Men HP Omen 17 er designmæssigt alligevel ikke den mest ”højtråbende” i testen.

Målemæssigt ligger Omen 17 ret langt foran testkonkurrenterne, men dykker vi ned i målingerne, kan vi se, at den trods alt er lidt efter på grafikken. Under alle omstændigheder er det en heftig sag med 16 GB hukommelse (så er vi oppe i den ægte gamingklasse!), 256 GB ssd-disk foruden den traditionelle harddisk på 1 TB.

Til professionelt arbejde med tunge filer 

Det er en kombination, der betyder, at du kan arbejde med meget store filer – for eksempel billeder optaget med professionelle kameraer. For de 16 GB gør, at programmer som Photoshop kan tildeles masser af plads, og skulle billederne være ekstremt store, kan computeren bruge ssd-disken som ram-tilskud. Og så går det hurtigt. Vi har med HP’en billedredigeret en række store raw-filer (ukomprimerede billedfiler) i Photo-shop, og de blev eksekveret ret kvikt.

God til streaming

Den store skærm og god lydgengivelse – meget klar og dynamisk – betyder, at du også gerne napper en film fra Netflix eller en af de andre streamingtjenester. Lyden leveres som oftest ved HP af B&O-elektronik, og vi noterer med glæde, at der er gjort god plads til højttalerne over tastaturet.

Blæseren kører dog konstant, og selvom det er ved lav styrke, så er den generende. Desuden har den ellers præcise touchpad en tendens til at ”klapre”, når du tapper på den. Hertil kommer, at tastaturet er lidt for ”gummiagtigt”. Samlet er HP Omen 17 med sin høje ydelse dog en anbefaling værd.

[irp]

Højttalerne ligger under en næsten usynlig perforering, som bidrager til det fine design.
Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job