Test: Dell Precision 5520: Underspiller sin klasse elegant

Denne Dell-maskine vil falde i god smag både derhjemme og på jobbet – og den har trykfølsom skærm.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dells bud på en bærbar med to diske er i den grad underspillet klasse og kan bedst beskrives som 007’s Aston Martin.
Selv på afstand kan du tydeligt se, at der er tale om en maskine i den bedre ende.

Det afslører den matterede titaniumfarvede overflade, der brydes af den sorte ramme hele vejen rundt. Når du lukker skærmen op, dukker der en karbonlignende struktur frem rundt om det enkle tastatur. Skærmen har en elegant, tynd sort ramme hele vejen rundt.

Processoren i Dell Precision 5520 er ikke fra skuffen med de allerhurtigste komponenter. Men alligevel: Det er en ganske kapabel Intel Core i5 af nyeste generation. Desuden leveres maskinen med en 256 GB ssd-disk og 1 TB harddisk – altså standardbestykningen på bærbare med dobbeltdisk. Her er den hverken værre eller bedre end konkurrenterne.

Det bedste tastatur

Men Dell Precision 5520 leverer varen. Som testens eneste maskine har den trykfølsom skærm, som kan være ganske praktisk, når der lige skal trykkes på et link. Skift til tastaturet, og det lyser straks op med et dæmpet hvidt lys, så

kvalitetsindtrykket er fuldendt. Tastaturet er i øvrigt testens allerbedste. Det går meget let, men ikke så let, at du kommer til at taste forkert. Det har bare den der ubestemmelige, lækre feeling, som du kan mærke, straks fingeren rammer tasten. Det er noget, man sætter pris på.

Touchpaden kører også godt og ikke mindst præcist og helt glidende. Her får du glæde af touchpadens præcision, hvilket i kombination med skærmens forrygende opløsning på 3840 x 2160 pixel giver en fornemmelse af, at det hele bare ”kører”.

Målemæssigt ligger Precision 5520 ikke i den absolutte top. Men det er kun store og kostbare gamingmaskiner, der løber fra Dell.

Særlig god til multimedie

Dykker vi ned i målingerne, kan vi se, at især processoren og harddisken trækker tempoet op. Grafikkortet er ikke det kvikkeste til meget krævende spil, men til multimedie er det mere end godkendt.

Den samlede ydelse, den overkommelige vægt og ikke mindst det virkelig lækre, underspillede design er en pakke, som vi kan lide, og som vi uden rysten på hænderne kan udråbe til testens vinder. Dell Precision 5520 er en bærbar pc, som du vil sætte pris på mange år frem.

Tastaturet lyser svagt op, når du skriver, hvilket er praktisk og giver en fornemmelse af luksus.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest