Se video: Nordjysk landmand fik leveret computerspil med en drone

Det blev den danske landmand Martin Dunker fra Nordjylland, der trak det længste strå i Ubisofts konkurrence og vandt en dronelevering af actionspillet Ghost Recon: Wildlands. I videoen herunder kan du se, hvordan det så ud fra luften, da dronen susede over Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Danmarks første dronelevering af et computerspil er en realitet. Droneleveringen er sket i et samarbejde mellem spilvirksomheden Ubisoft og Coolshop, der er en af Danmarks hurtigst voksende e-handelsbutikker.

Sammen lancerede de en konkurrence, hvor man kunne blive den første dansker nogensinde til at modtage et computerspil med drone. Flere end 1600 spilentusiaster skrev sig op i håbet om at få leveret spiltitlen Ghost Recon: Wildlands med det flyvende postbud, men det blev den nordjyske landmand Martin Dunker, der trak det længste strå.

"Jeg vinder næsten aldrig noget, så endelig blev det min tur. Og hvor fedt er det ikke at få et spil leveret med en drone lige til traktørdøren?,” siger Martin Dunker.

Se videoen her:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=VRsFWP517hI&feature=youtu.be"]

Elitesoldat i Bolivias underverden

Handlingen i Ghost Recon: Wildlands udspiller sig i en nær fremtid i det sydamerikanske land Bolivia, der på trods af sin billedskønne natur bliver styret af det samvittighedsløse narkokartel Santa Blanca. De har gjort landet til den største kokainproducent i verden og sidder tungt på både magt og blodpenge.

The Ghosts, der er en gruppe amerikanske elitesoldater, har fået til opgave at bremse narkokartellet Santa Blanca og deres samarbejde med myndighederne, inden de forvandler landet til en reel narkostat. Og et af de vigtigste redskaber for soldaterne er netop små og smarte droner.
Ghost Recon: Wildlands er seneste udspil i Ubisofts prisvindende Ghost Recon-serie, der har kørt siden 2001. Det er første gang, Ghost Recon foregår i en åben verden, og spillere kan frit vælge, hvordan – og hvornår – de vil tage den svære opgave op.

Læs mere om Ghost Recon: Wildlands her.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-koordinator: Vil du støtte FMI med opbygningen af Forsvaret i Ballerup?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Datadesigner

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S