Her er mobilabonnementerne du kan bruge i EU

En ny EU lov træder i kraft 15. juni, hvilket har betydet en ny situation på det danske telemarked. Nogle selskaber har hævet deres priser, mens andre har valgt at lave abonnementer, der kun virker i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samlino.dk har foretaget en undersøgelse af de danske teleselskaber, der allerede nu har meldt ud, hvordan deres abonnementer kommer til at se ud efter, at de nye EU regler for roaming træder i kraft d. 15. juni. De nye regler betyder, forbrugerne skal kunne bruge deres mobiltelefon som i Danmark i hele EU op til en ”fair use” grænse for data.

Nedenstående tabel viser, hvordan telemarkedet ser ud for de billigste abonnementer for de teleselskaber, der har meldt ud, hvordan markedet ser ud, når reglerne træder i kraft. Oversigten indeholder kun de abonnementer, der har inkluderet udlandstelefoni og altså ikke de abonnementer, der kun fungerer i Danmark.

Der er ikke medtaget abonnementer fra store selskaber som Telmore og Telenor, da de fortsat ikke har meldt ud, hvordan deres abonnementer ser ud, når de nye regler træder i kraft. Nedenfor ses abonnementer i prisklassen 900-1200 for et halvt års forbrug.



Sidst har vi de største danske abonnementer inklusiv EU roaming. Nogle abonnementer går også udenfor Europas grænser. Blandt andre giver 3 dig mulighed for roaming i hele 52 lande heriblandt USA og Kina.

Mobilabonnementer med roaming. Mobilabonnementer med roaming.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S