Her er mobilabonnementerne du kan bruge i EU

En ny EU lov træder i kraft 15. juni, hvilket har betydet en ny situation på det danske telemarked. Nogle selskaber har hævet deres priser, mens andre har valgt at lave abonnementer, der kun virker i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samlino.dk har foretaget en undersøgelse af de danske teleselskaber, der allerede nu har meldt ud, hvordan deres abonnementer kommer til at se ud efter, at de nye EU regler for roaming træder i kraft d. 15. juni. De nye regler betyder, forbrugerne skal kunne bruge deres mobiltelefon som i Danmark i hele EU op til en ”fair use” grænse for data.

Nedenstående tabel viser, hvordan telemarkedet ser ud for de billigste abonnementer for de teleselskaber, der har meldt ud, hvordan markedet ser ud, når reglerne træder i kraft. Oversigten indeholder kun de abonnementer, der har inkluderet udlandstelefoni og altså ikke de abonnementer, der kun fungerer i Danmark.

Der er ikke medtaget abonnementer fra store selskaber som Telmore og Telenor, da de fortsat ikke har meldt ud, hvordan deres abonnementer ser ud, når de nye regler træder i kraft. Nedenfor ses abonnementer i prisklassen 900-1200 for et halvt års forbrug.



Sidst har vi de største danske abonnementer inklusiv EU roaming. Nogle abonnementer går også udenfor Europas grænser. Blandt andre giver 3 dig mulighed for roaming i hele 52 lande heriblandt USA og Kina.

Mobilabonnementer med roaming. Mobilabonnementer med roaming.
Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland