Her er mobilabonnementerne du kan bruge i EU

En ny EU lov træder i kraft 15. juni, hvilket har betydet en ny situation på det danske telemarked. Nogle selskaber har hævet deres priser, mens andre har valgt at lave abonnementer, der kun virker i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samlino.dk har foretaget en undersøgelse af de danske teleselskaber, der allerede nu har meldt ud, hvordan deres abonnementer kommer til at se ud efter, at de nye EU regler for roaming træder i kraft d. 15. juni. De nye regler betyder, forbrugerne skal kunne bruge deres mobiltelefon som i Danmark i hele EU op til en ”fair use” grænse for data.

Nedenstående tabel viser, hvordan telemarkedet ser ud for de billigste abonnementer for de teleselskaber, der har meldt ud, hvordan markedet ser ud, når reglerne træder i kraft. Oversigten indeholder kun de abonnementer, der har inkluderet udlandstelefoni og altså ikke de abonnementer, der kun fungerer i Danmark.

Der er ikke medtaget abonnementer fra store selskaber som Telmore og Telenor, da de fortsat ikke har meldt ud, hvordan deres abonnementer ser ud, når de nye regler træder i kraft. Nedenfor ses abonnementer i prisklassen 900-1200 for et halvt års forbrug.



Sidst har vi de største danske abonnementer inklusiv EU roaming. Nogle abonnementer går også udenfor Europas grænser. Blandt andre giver 3 dig mulighed for roaming i hele 52 lande heriblandt USA og Kina.

Mobilabonnementer med roaming. Mobilabonnementer med roaming.
Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS