Her er mobilabonnementerne du kan bruge i EU

En ny EU lov træder i kraft 15. juni, hvilket har betydet en ny situation på det danske telemarked. Nogle selskaber har hævet deres priser, mens andre har valgt at lave abonnementer, der kun virker i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samlino.dk har foretaget en undersøgelse af de danske teleselskaber, der allerede nu har meldt ud, hvordan deres abonnementer kommer til at se ud efter, at de nye EU regler for roaming træder i kraft d. 15. juni. De nye regler betyder, forbrugerne skal kunne bruge deres mobiltelefon som i Danmark i hele EU op til en ”fair use” grænse for data.

Nedenstående tabel viser, hvordan telemarkedet ser ud for de billigste abonnementer for de teleselskaber, der har meldt ud, hvordan markedet ser ud, når reglerne træder i kraft. Oversigten indeholder kun de abonnementer, der har inkluderet udlandstelefoni og altså ikke de abonnementer, der kun fungerer i Danmark.

Der er ikke medtaget abonnementer fra store selskaber som Telmore og Telenor, da de fortsat ikke har meldt ud, hvordan deres abonnementer ser ud, når de nye regler træder i kraft. Nedenfor ses abonnementer i prisklassen 900-1200 for et halvt års forbrug.



Sidst har vi de største danske abonnementer inklusiv EU roaming. Nogle abonnementer går også udenfor Europas grænser. Blandt andre giver 3 dig mulighed for roaming i hele 52 lande heriblandt USA og Kina.

Mobilabonnementer med roaming. Mobilabonnementer med roaming.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

KMD A/S

Lead Business Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S