Ny VR-teknologi gør det muligt at træde ind i dokumenternes verden

Hvordan ville det føles, hvis man i stedet for at læse et dokument, kunne træde ind i det? Det har Adobe undersøgt, og de har i samarbejde med det amerikanske universitet Georgia Tech i Atlanta udviklet en prototype på en PDF/Virtual Reality-oplevelse, hvor man bogstaveligt talt kan træde ind i PDF’ens verden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

PDF’en er førende, når det kommer til digitale dokumenter, og der findes i dag milliarder af PDF-dokumenter på computere verden over. Men tænk, hvis man i stedet for at læse dokumentet på skærmen kunne træde ind i det?

Adobe har gjort dette tankeeksperiment til virkelighed i et nyt demoprojekt og udviklet en prototype på en PDF/VR-oplevelse. Projektet er første skud på stammen inden for næste generation af læseoplevelser, der igen rykker grænserne for, hvordan man kan interagere med digitalt indhold.

”VR-teknologien giver helt nye muligheder for at skabe digitale oplevelser for brugerne. Et konkret eksempel kunne være et dansk rejsebureau, der i stedet for at fortælle sine kunder om en potentiel feriedestination, simpelthen kunne tage dem med derhen og vise dem rundt i kvarteret,” forklarer Jes Schuym, nordisk kommunikationschef hos Adobe.

Universitetsstuderende spiller afgørende rolle i udviklingen

Adobe Research, der hele tiden undersøger og tester ny teknologi, står bag det nye PDF/VR projekt. Med på projektet har også været en tidligere praktikant i Adobe Research, Laurel Warrell, der studerer computer human interaction ved universitetet Georgia Tech i Atlanta.

Helt konkret fungerer PDF/VR-oplevelsen sådan, at brugerne tager VR-briller på og kommer ind i et mørkt rum med en række store PDF’er foran sig. Her kan de så frit vælge, hvilke billeder i PDF’en de vil undersøge nærmere, og med ét klik hopper de ind i billedet og kan bevæge sig rundt og læse tekster på samme tid.

Se hvordan teknologien fungerer her: 

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=PxdBiCfXuQ4"]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS