Ny VR-teknologi gør det muligt at træde ind i dokumenternes verden

Hvordan ville det føles, hvis man i stedet for at læse et dokument, kunne træde ind i det? Det har Adobe undersøgt, og de har i samarbejde med det amerikanske universitet Georgia Tech i Atlanta udviklet en prototype på en PDF/Virtual Reality-oplevelse, hvor man bogstaveligt talt kan træde ind i PDF’ens verden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

PDF’en er førende, når det kommer til digitale dokumenter, og der findes i dag milliarder af PDF-dokumenter på computere verden over. Men tænk, hvis man i stedet for at læse dokumentet på skærmen kunne træde ind i det?

Adobe har gjort dette tankeeksperiment til virkelighed i et nyt demoprojekt og udviklet en prototype på en PDF/VR-oplevelse. Projektet er første skud på stammen inden for næste generation af læseoplevelser, der igen rykker grænserne for, hvordan man kan interagere med digitalt indhold.

”VR-teknologien giver helt nye muligheder for at skabe digitale oplevelser for brugerne. Et konkret eksempel kunne være et dansk rejsebureau, der i stedet for at fortælle sine kunder om en potentiel feriedestination, simpelthen kunne tage dem med derhen og vise dem rundt i kvarteret,” forklarer Jes Schuym, nordisk kommunikationschef hos Adobe.

Universitetsstuderende spiller afgørende rolle i udviklingen

Adobe Research, der hele tiden undersøger og tester ny teknologi, står bag det nye PDF/VR projekt. Med på projektet har også været en tidligere praktikant i Adobe Research, Laurel Warrell, der studerer computer human interaction ved universitetet Georgia Tech i Atlanta.

Helt konkret fungerer PDF/VR-oplevelsen sådan, at brugerne tager VR-briller på og kommer ind i et mørkt rum med en række store PDF’er foran sig. Her kan de så frit vælge, hvilke billeder i PDF’en de vil undersøge nærmere, og med ét klik hopper de ind i billedet og kan bevæge sig rundt og læse tekster på samme tid.

Se hvordan teknologien fungerer her: 

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=PxdBiCfXuQ4"]

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste IT-Specialist til Center for CNE-Operationer?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S