Gratis kontorpakker [STORTEST]: Hvilken gratis office-pakke er bedst?

For mere ud af dine daglige computeropgaver med den bedste, gratis suite af office-programmer. Vi tester fire rigtig gode bud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

For mere ud af dine daglige computeropgaver med den bedste, gratis suite af office-programmer. Vi tester fire gode bud

Microsoft Office var mere eller mindre synonymt med Windows og blev almindeligvis anset som den eneste mulige løsning, når de daglige opgaver skulle håndteres på computeren. Men med skytjenesters voksende betydning og en gradvis forbedring af de gratis alternativer, er det ikke nødvendigvis den rette løsning for mange hjemmebrugere.

På kontorer hersker Office 2016 eller tidligere versioner, men det er ikke nogen helt billig løsning for hjemmebrugere. Også den skybaserede version, Office 365, skal der betales for et månedligt eller årligt abonnement. Så før du springer på den mest oplagte løsning, skal du tage et kig på de gratis alternativer.

Måske kan en af disse programpakker opfylde dine behov.

Her gennemgår vi hver af de fire gratis programpakker og sammenligner de forskellige funktioner, som de tilbyder. Når du har læst artiklen, kan du selv afprøve mulighederne på en strategisk måde. Det sker der ikke noget ved, for det er jo en gratis fornøjelse.

 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job