Test: Samsung UE43KU6075U: Vejet og fundet for kostbart

Isoleret set er Samsung et fornuftigt tv, men prisen er for høj i forhold til konkurrenterne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samsung-tv’et modtager signal fra antenne, kabel og parabol. Det har desuden UHD-opløsning, smart-tv og en skærm på 43”, og den opleves mærkbart større end de 40”-skærme, som fire testdeltagere byder på. Men med en prislap på næsten 5500 kroner skal du også betale mange penge for de ekstra tommer. For fem hundrede kroner mindre kan du jo få det fine Philips-tv på hele 55”.

Den høje pris giver dog visse fordele

For Samsung er tydeligt en halv til hel klasse bedre på nogle punkter. Således reagerer det kvikkere end især Philips gør på input på smart-tv-delen, og det er bare hurtigere til at reagere på alle input, du giver det fra fjernbetjeningen. Alt fra kanalsøgning over skift af kanal, åbning af for eksempel Netflix til start af film eller serier går bare hurtigere end hos de øvrige testdeltagere.

Men det har også sine svagheder 

Design og finish er til gengæld ret ordinær og lever slet ikke op til den høje prislap. Der er brugt plastik i stor stil, og kun foden er i flot, sort metal.

Farverne er alt for kraftfulde og virker meget unaturlige. I Samsungs indstillinger fandt vi ”Film”-indstillingen som den, der gav det bedste billede. Faktisk på alle udsendelser. Tv’et er ekstremt følsomt overfor, hvor godt et tv-signal det får tilført. Således er der tydelige konturer i billedet, når det får et ringe signal. I et blandet tv-miljø burde Samsung kunne klare sig bedre.

Først når du ser Netflix i full HD eller sætter en Blu-ray-film på brillerer UE43KU6075U med et flot og dynamisk billede uden fejl. 

Lydmæssigt er tv’et til gengæld godt med og leverer en overraskende fyldig og god gengivelse, hvor især tale står godt og med den pondus, den skal have.

Den store fod er flot udført i metal. Desværre lever resten af tv’et ikke helt op til dette positive indtryk.
Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen