Test: Samsung UE43KU6075U: Vejet og fundet for kostbart

Isoleret set er Samsung et fornuftigt tv, men prisen er for høj i forhold til konkurrenterne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samsung-tv’et modtager signal fra antenne, kabel og parabol. Det har desuden UHD-opløsning, smart-tv og en skærm på 43”, og den opleves mærkbart større end de 40”-skærme, som fire testdeltagere byder på. Men med en prislap på næsten 5500 kroner skal du også betale mange penge for de ekstra tommer. For fem hundrede kroner mindre kan du jo få det fine Philips-tv på hele 55”.

Den høje pris giver dog visse fordele

For Samsung er tydeligt en halv til hel klasse bedre på nogle punkter. Således reagerer det kvikkere end især Philips gør på input på smart-tv-delen, og det er bare hurtigere til at reagere på alle input, du giver det fra fjernbetjeningen. Alt fra kanalsøgning over skift af kanal, åbning af for eksempel Netflix til start af film eller serier går bare hurtigere end hos de øvrige testdeltagere.

Men det har også sine svagheder 

Design og finish er til gengæld ret ordinær og lever slet ikke op til den høje prislap. Der er brugt plastik i stor stil, og kun foden er i flot, sort metal.

Farverne er alt for kraftfulde og virker meget unaturlige. I Samsungs indstillinger fandt vi ”Film”-indstillingen som den, der gav det bedste billede. Faktisk på alle udsendelser. Tv’et er ekstremt følsomt overfor, hvor godt et tv-signal det får tilført. Således er der tydelige konturer i billedet, når det får et ringe signal. I et blandet tv-miljø burde Samsung kunne klare sig bedre.

Først når du ser Netflix i full HD eller sætter en Blu-ray-film på brillerer UE43KU6075U med et flot og dynamisk billede uden fejl. 

Lydmæssigt er tv’et til gengæld godt med og leverer en overraskende fyldig og god gengivelse, hvor især tale står godt og med den pondus, den skal have.

Den store fod er flot udført i metal. Desværre lever resten af tv’et ikke helt op til dette positive indtryk.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S