Test: Samsung UE43KU6075U: Vejet og fundet for kostbart
Isoleret set er Samsung et fornuftigt tv, men prisen er for høj i forhold til konkurrenterne.
Artikel top billede
(Foto: Computerworld)
Af Peter Hyldahl, Alt om Data
Samsung-tv’et modtager signal fra antenne, kabel og parabol. Det har desuden UHD-opløsning, smart-tv og en skærm på 43”, og den opleves mærkbart større end de 40”-skærme, som fire testdeltagere byder på. Men med en prislap på næsten 5500 kroner skal du også betale mange penge for de ekstra tommer. For fem hundrede kroner mindre kan du jo få det fine Philips-tv på hele 55”.