Test: Megamobil med to skærme

HTC har droppet jackstikket på deres nye kæmpemobil. Til gengæld får du en ekstra skærm og lyd, der tilpasser sig dit øre.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

HTC har stået bag nogle af de lækreste Android-mobiler de senere år, der er bare ikke særlig mange, der har købt dem. Med den nye U Ultra prøver producenten at gå nye veje. Men er det et desparat skud i tågen eller en vellykket genfødsel?

En ektra skærm

U Ultra er en stor mobil. Hovedskærmen måler 5,7”, og oveni den kommer så en ekstra 2” skærm på toppen. Selvom den er relativt slank og ligger godt i hånden, er den derfor svær at få plads til i en bukselomme. Designet er nydeligt. Med det buede glas på bagsiden minder den en smule om Samsungs nyeste Galaxy-mobiler.

Skærmen står skarpt i QHD, og sortniveauet er fint, men hvide baggrunde fremstår udvaskede og blege, hvilket nok mest af alt kan tilskrives LCD-panelet, som HTC af en eller anden grund har valgt at bruge.

Skærmen i toppen giver genveje til apps, kontakter, kalender, vejr m.m. via små ikoner, som du selv kan tilpasse. Den fungerer også, når hovedskærmen er låst, så man lige kan tjekke sit næste møde eller vejret de kommende timer, uden at låse mobilen op. En fin og velfungerende feature.

Farvel til jackstikket

De fremragende Boomsound-højttalere, som hævede HTC One-mobiler over konkurrenterne, er der ikke blevet plads til. Der er blot en ganske skrabet monohøjttaler i bunden.

Heller ikke et helt almindeligt jackstik finder du på mobilen. HTC er gået Apple i bedene, og tilbyder kun lade-indgangen som tilkobling til hovedtelefoner.
Der kompenseres med et sæt USonic in-ears, som kan sættes i USB C-indgangen. Disse er forsynet med adaptiv lydteknologi, så lyden tilpasser dine ører, og de lyder faktisk fremragende.

Et pænt stykker bedre end de in-ears man almindeligvis får med en mobil. HTC inkluderer dog ikke en USB C til minijackadapter, så man kan tilslutte almindelige kablede hovedtelefoner.

Glimrende kamera

HTC har også tryllet lidt med lyden, når du optager video. Fire indbyggede mikrofoner fanger lyden fra alle sider, så man får en 360-graders oplevelse. Det er svært at fornemme på mobilens indbyggede højttalere, men i lidt bedre højttalere opleves en god rummelighed i lydbilledet.

Billedet er også glimrende, når du filmer video, og det samme gælder, når du skyder stillbilleder. Selv i lav belysning er der en behagelig ro og skarphed i billederne.
Selfie-kameraet er også særdeles kompetent, og et af de mest alsidige du finder på markedet lige nu.

Der er mulighed for at skyde skarpe billeder på 16 MP eller bruge det lavere opløste UltraPixels-kamera, der suger mere lys og derfor klarer sig bedre i lav belysning.

Slår ingen rekorder

U Ultra slår ingen rekorder, når det gælder ydelsen, men den præsterer udmærket. I vores benchmark var den på niveau med Samsung Galaxy S7 fra sidste år.
Batterilevetiden er også anstændig. Du kan godt klemme lidt mere end en dag ud af den, og den lader ret hurtigt op igen, når du bruger den medfølgende Quick Charge-oplader.

Som sædvanlig har HTC gjort en del ud af Sense-softwaren, som er lagt oven på Android 7.0. Hvis du giver mobilen lov, kan den give et væld af personaliserede anbefalinger og hjælp til diverse ting i dagligdagen. Den kan også genkende din stemme, så du eksempelvis kan låse mobilen op ved en simpel talekommando.

Interessant megamobil

HTC er en kæmpestor, men veldesignet mobil, som byder på spændende, og i mange tilfælde velfungerende, tiltag, men også et par smuttere, som eksempelvis det manglende jackstik.

Noget afgørende nyt kommer den dog ikke med, og med en pris på omkring seks tusind kroner, så er den oppe mod særdeles hård konkurrence. Men det er ikke desto mindre et interessant bud på en mobil i megaformat.

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S