Vi vil overvåge vores sundhed døgnet rundt

Salget af smartwatches og fitness-trackere er mere end en fordoblet sammenlignet med samme periode sidste år, viser tal fra en af landets største netbutikker, Proshop.dk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”Du er mere aktiv end på en normal fredag”, lyder den opmuntrende besked på displayet på Garmin-uret efter en ekstra fridag er blevet vekslet til en længere gåtur.

Og sådanne små beskeder om dagens sundhedsmæssige performance er blevet mere og mere almindelige i danskernes hverdag.

En undersøgelse fra det anerkendte sundhedsinstitut American Academy of Sports Medicine udråbte ’wearable-teknologi’ – altså computere eller gadgets som man bærer på kroppen f.eks. et ur, et smykke eller tøj – som den mest populære fitness-trend sidste år. Og trenden fortsætter i 2017, viser helt nye tal fra en af landets største netbutikker, Proshop.dk.

- Salget af smartwatches og fitness-trackere er rent ud sagt eksploderet. For tre år siden var markedet nærmest ikke-eksisterende. I 2015 begyndte det er røre på sig, og i 2016 gik det helt amok. Men alene i de første fem måneder af 2017 er vi tæt på at nå salget for hele 2016. Danskerne har virkelig fået øjnene op for disse gadgets, siger Benjamin Hammersholt, kategorichef hos Proshop.dk.

Toppen er ikke nået

Mens flere eksperter peger på, at wearable-teknologi vil blive lige så almindeligt som smartphones de kommende år, forventes det globale salg ifølge analysebureauet Berg Insight at nå 64 millioner wearable-enheder i 2017, viser en undersøgelse foretaget af analysebureauet Berg Insight. I 2019 er det forventningen, at det globale salg når hele 168 millioner enheder.

- Det er utrolig motiverende for mange mennesker, at de kan overvåge deres sundhed hele døgnet. Enhederne tæller skridt, tæller forbrændte kalorier, giver indblik i ens søvnmønstre – udover at de selvfølgelig giver detaljerede oplysninger om ens træningsaktiviteter. Der er ingen tvivl om, at den feedback og opfølgning, som disse enheder kan give, er med til at motivere brugerne til at gøre en ekstra indsats, siger Benjamin Hammersholt.

- Vi har slet ikke set toppen endnu. Dette marked vil fortsætte fremgangen og blot blive mere og mere interessant de kommende år, fortsætter han.

Garmin, Apple og Samsung er de ubestridte markedsledere inden for wearable-teknologi. Garmin fører an med bestselleren Vivofit, der netop er kommet i en version 3 – Vivofit er en af de mere simple fitness-trackere, som typisk bruges af personer, som ikke dyrker konkurrencesport.

I den anden ende markedet finder man Garmin Fenix5, der med en startpris omkring 5.000 kroner henvender sig til seriøse løbere og triatleter. I en prisklasse lidt under finder man Apple Watch, hvis markedsandel er steget støt op gennem 2016 – særligt i forbindelse med lanceringen af Apple Watch 2. Apple Watch 2 fås fra omkring 3.500 kroner.

Læses lige nu

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist - Beskyt Danmark med os i PET

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S