Spil de nyeste spil på din gamle trætte computer

Snoost er en ny danske onlineservice, der giver mulighed for at spille computerspil via skyen. Det gør din gamle computer i stand til at køre selv de nyeste spil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du behøver ikke længere investere i en ny computer for at spille de nyeste spil, som kræver masser af computerkræfter. I stedet kan du leje en computer i skyen, der klarer det tunge slæb for dig.

Snoost er en dansk virksomhed startet af to aarhusianske iværksættere, som har sat sig til at mål at at gøre computerspil mere tilgængeligt. Med deres nye service kan man køre alle computerspil på praktisk talt hvilken som helst computer ved hjælp af Cloud gaming.

Interaktivt stream

Cloud Gaming betyder, at du spiller dine computerspil via internettet over en ekstern server. Hos Snoost lejer man en computer i skyen fra internetgiganten Amazon, der kører spillene i stedet for din egen computer, mens du dog stadig bestemmer, hvad der skal ske på skærmen.

En af virksomhedens stiftere, Rune Dalton, beskriver det lettest som et interaktivt stream. "Man får ganske enkelt stillet en stærk computer til rådighed til at spille nye spil og køre krævende grafik på. Forskellen er bare, at computeren ikke står derhjemme, men findes i 'skyen'. D.v.s. at man fjernstyrer computeren, og får streamet billedet af spillet direkte til sin egen lokale PC, så det føles ligesom hvis man selv havde spillet installeret.”, forklarer han.

Både på Mac og PC

Snoost prøver udover at gøre computerspil mere økonomisk tilgængeligt også at løse andre computerspilsrelaterede problemer. For eksempel kører servicen på alle computere uanset styresystem, hvilket gør at for eksempel Macbook-ejere kan køre spil, som normalt kræver en Windows computer. De eneste krav til ens egen computer er en stabil internetforbindelse, at man ejer sine spil digitalt, samt Google's udbredte browser, Chrome.

Lejer man en cloud gaming server hos Snoost, er der ingen begrænsning for, hvor længe man skal spille, men ligesom bl.a. Netflix tilbyder Snoost forskellige planer med forskellige priser baseret på den visuelle kvalitet. De forskellige planer koster mellem 99 kr. og 297 kr. om måneden.

Gratis prøveperiode

Rune Dalton regner med, at servicen kan være et alternativ til at med jævne mellemrum skulle købe en spritny computer. “Jeg håber da næsten på, at Snoost kan lyde for godt til at være sandt, hvis man står med en gammel computer, men jeg er sikker på, at programmet nok skal stå sin prøve. Det er også derfor, at vi giver en gratis prøveperiode uden nogen form for kreditkorttilknytning eller binding”, fortæller han.

Snoost tilbyder i øjeblikket tre dages gratis prøveperiode, hvor man kan spille så længe man vil og skifte frit mellem de tre forskellige prisplaner.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S