Spil de nyeste spil på din gamle trætte computer

Snoost er en ny danske onlineservice, der giver mulighed for at spille computerspil via skyen. Det gør din gamle computer i stand til at køre selv de nyeste spil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du behøver ikke længere investere i en ny computer for at spille de nyeste spil, som kræver masser af computerkræfter. I stedet kan du leje en computer i skyen, der klarer det tunge slæb for dig.

Snoost er en dansk virksomhed startet af to aarhusianske iværksættere, som har sat sig til at mål at at gøre computerspil mere tilgængeligt. Med deres nye service kan man køre alle computerspil på praktisk talt hvilken som helst computer ved hjælp af Cloud gaming.

Interaktivt stream

Cloud Gaming betyder, at du spiller dine computerspil via internettet over en ekstern server. Hos Snoost lejer man en computer i skyen fra internetgiganten Amazon, der kører spillene i stedet for din egen computer, mens du dog stadig bestemmer, hvad der skal ske på skærmen.

En af virksomhedens stiftere, Rune Dalton, beskriver det lettest som et interaktivt stream. "Man får ganske enkelt stillet en stærk computer til rådighed til at spille nye spil og køre krævende grafik på. Forskellen er bare, at computeren ikke står derhjemme, men findes i 'skyen'. D.v.s. at man fjernstyrer computeren, og får streamet billedet af spillet direkte til sin egen lokale PC, så det føles ligesom hvis man selv havde spillet installeret.”, forklarer han.

Både på Mac og PC

Snoost prøver udover at gøre computerspil mere økonomisk tilgængeligt også at løse andre computerspilsrelaterede problemer. For eksempel kører servicen på alle computere uanset styresystem, hvilket gør at for eksempel Macbook-ejere kan køre spil, som normalt kræver en Windows computer. De eneste krav til ens egen computer er en stabil internetforbindelse, at man ejer sine spil digitalt, samt Google's udbredte browser, Chrome.

Lejer man en cloud gaming server hos Snoost, er der ingen begrænsning for, hvor længe man skal spille, men ligesom bl.a. Netflix tilbyder Snoost forskellige planer med forskellige priser baseret på den visuelle kvalitet. De forskellige planer koster mellem 99 kr. og 297 kr. om måneden.

Gratis prøveperiode

Rune Dalton regner med, at servicen kan være et alternativ til at med jævne mellemrum skulle købe en spritny computer. “Jeg håber da næsten på, at Snoost kan lyde for godt til at være sandt, hvis man står med en gammel computer, men jeg er sikker på, at programmet nok skal stå sin prøve. Det er også derfor, at vi giver en gratis prøveperiode uden nogen form for kreditkorttilknytning eller binding”, fortæller han.

Snoost tilbyder i øjeblikket tre dages gratis prøveperiode, hvor man kan spille så længe man vil og skifte frit mellem de tre forskellige prisplaner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura