Test: Acer Swift 7: Guldklædt letvægter

Swift 7 er blandt de absolut tyndeste bærbare på markedet, men byder på en flot skærm og overraskende fornuftig lyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der kæmpes stadig for at klemme de bærbare computere ned i slankere og lettere designs. Med Acer Swift 7 er vi nået endnu en milepæl. Det er den første, der er under en centimeter i tykkelsen. Men det er langt fra det eneste, den har kørende for sig.

En letvægter i guld

Med sin slanke profil og lave vægt er den nem at klemme i tasken. Der er dog lige lovlig meget spildplads omkring skærmen og især underneden. Det kunne godt være udnyttet bedre.

Om man synes, det udstråler eksklusivitet eller det modsatte, må være op til den enkelte, men den guldbelagte plade under tastaturet, kombineret med den sorte yderside, giver ikke desto mindre et anderledes look end den gængse grå laptop.

Og når vi taler tastaturet, så er der tale om et virkelig lækkert et af slags, med behageligt fast anslag og god plads mellem tasterne. Sammen med den gigantiske touchpad giver det glimrende kontrol over maskinen.

God til underholdsning

Skærmen måler 13,3” og har opløsning i full HD. Den står flot og klart, med gode farver og fine betragtningsvinkler.

Swift 7 er således en fornøjelse at se video på og udgør faktisk en glimrende underholdningsmaskine, ikke mindst takket være lyden, der er overraskende god.

Normalt hænger slankt design og lækker lyd ikke sammen, men på forunderlig vis er det faktisk lykkes Acer at gøre Swift 7 tålelig at høre på, så man ikke nødvendigvis behøver eksterne højttalere, når man ser film eller spiller.

Kræfter til det meste

Det er ikke noget muskelbundt, som du kan udføre krævende 3D-redigering eller spille de tungeste spil på, men Swift 7 klarer det meste andet, uden store problemer. Især hvis det foregår på nettet, for Wi-Fi-teknologien er af den stærkeste slags.

Batterilevetiden er ligeledes udmærket. Du kan fint klare en dags arbejde uden at skulle have maskinen i opladeren.
Antallet af indgange er selvsagt ikke overrumplende. Der er to USB C-porte, ikke andet. Det er prisen for så slankt design. Efterhånden kommer man da også langt med dette, men en enkelt HDMI-port havde nu været rart.

Med Swift formår Acer ikke desto mindre at bevise, at man ikke behøver gøre store kompromisser, hvis man gerne vil have en ultraslank bærbar. 

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job