4 gode gratis programmer

Så er der nye anmeldelser af gratis software i vores Download-sektion.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En flok oversættere i lommen

Programnavn: Qtranslate

Det er ikke os alle forundt at være velbevandret i 11 forskellige sprog, derfor er online oversættelsestjenester ofte sidste udvej, trods de ikke er perfekte. QTRanslate er et oversættelsesprogram, eller rettere det er et lille program, der samler flere online-translatorprogrammer i ét stykke software.

Du kan så vælge et stykke tekst på et bestemt sprog og vælge at oversætte det til dansk. Dernæst vælger du, hvilket online-oversættelsesprogram, der skal varetage opgaven. Ja, der er andet end Google Translate derude. 

Qtranslate Qtranslate

 

Speedometer over din pc's aktivitet

Programnavn: SysGauge

Indrømmet SysGauge er ikke verdens mest avancerede program til systemovervågning. Men det gratis program, der understøtter til og med Windows 10, og som er portabelt, kan alligevel på overskuelig vis præsentere dig for nogle af de mest grundlæggende egenskaber ved dit system. Programmets vindue domineres i venstre side af en speederlignende viser.

Den viser, hvor meget din cpu belastes nu, gennemsnitsbelastningen af cpu’en eller maksimalbelastningen siden tælleren sidst blev nulstillet. Dette gøres i øvrigt ved at trykke på [esc]-knappen. Højre side af vinduet består af en graf med cpu-belastningerne i det seneste minut, de seneste to minutter eller de seneste fem minutter. Det nulstilles også ved at trykke på esc.

I sidste vindue får man informationer om computerens hukommelsesforbrug, drevaktivitet, drevets udnyttelse og drevets overførselshas-tighed. Man kan også se netværkskortets hastighed. En systemanalyse er mulig, dog uden entydig forklaring. 

SysGauge SysGauge

Udvidet billedfremviser

Programnavn: ACDSee Free

ACDSee Free er et udmærket alternativ til Windows indbyggede billedfremviser. Programmet åbner hurtigt dine billeder, når du har behov for at se dem, og til forskel fra billedfremviseren i Windows rummer det basale redigeringsfunktioner, så det eksempelvis er muligt at rotere eller beskære billedet inde i programmet. Dertil kommer et væld af gode printfunktioner, så du får billederne ud af printeren helt, som du ønsker dem. Det er ikke verdens flotteste program, men det fungerer upåklageligt. 

ACDSee Free ACDSee Free

 

Adgang til dit indhold overalt

Programnavn: Tonido

Der findes mange løsninger til at gemme og dele filer via skyen. De fleste kræver, at du lægger filerne hos en cloud-service. Men det slipper du for med Tonido, der skaber online-adgang til udvalgt indhold på din computer. Du vælger blot de mapper, du gerne vil dele, så kan du tilgå dem fra enhver computer, hvor du logger ind på din Tonido-konto samt fra mobiler og tablets via den tilhørende app.

Ved at oprette links til filer og mapper kan du nemt dele indholdet på din computer med andre. Ulempen ved Tonido er, at computeren, der rummer filerne, skal være tændt, for at der er adgang til filerne fra andre enheder. 

Tonido Tonido

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse