4 gode gratis programmer

Så er der nye anmeldelser af gratis software i vores Download-sektion.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En flok oversættere i lommen

Programnavn: Qtranslate

Det er ikke os alle forundt at være velbevandret i 11 forskellige sprog, derfor er online oversættelsestjenester ofte sidste udvej, trods de ikke er perfekte. QTRanslate er et oversættelsesprogram, eller rettere det er et lille program, der samler flere online-translatorprogrammer i ét stykke software.

Du kan så vælge et stykke tekst på et bestemt sprog og vælge at oversætte det til dansk. Dernæst vælger du, hvilket online-oversættelsesprogram, der skal varetage opgaven. Ja, der er andet end Google Translate derude. 

Qtranslate Qtranslate

 

Speedometer over din pc's aktivitet

Programnavn: SysGauge

Indrømmet SysGauge er ikke verdens mest avancerede program til systemovervågning. Men det gratis program, der understøtter til og med Windows 10, og som er portabelt, kan alligevel på overskuelig vis præsentere dig for nogle af de mest grundlæggende egenskaber ved dit system. Programmets vindue domineres i venstre side af en speederlignende viser.

Den viser, hvor meget din cpu belastes nu, gennemsnitsbelastningen af cpu’en eller maksimalbelastningen siden tælleren sidst blev nulstillet. Dette gøres i øvrigt ved at trykke på [esc]-knappen. Højre side af vinduet består af en graf med cpu-belastningerne i det seneste minut, de seneste to minutter eller de seneste fem minutter. Det nulstilles også ved at trykke på esc.

I sidste vindue får man informationer om computerens hukommelsesforbrug, drevaktivitet, drevets udnyttelse og drevets overførselshas-tighed. Man kan også se netværkskortets hastighed. En systemanalyse er mulig, dog uden entydig forklaring. 

SysGauge SysGauge

Udvidet billedfremviser

Programnavn: ACDSee Free

ACDSee Free er et udmærket alternativ til Windows indbyggede billedfremviser. Programmet åbner hurtigt dine billeder, når du har behov for at se dem, og til forskel fra billedfremviseren i Windows rummer det basale redigeringsfunktioner, så det eksempelvis er muligt at rotere eller beskære billedet inde i programmet. Dertil kommer et væld af gode printfunktioner, så du får billederne ud af printeren helt, som du ønsker dem. Det er ikke verdens flotteste program, men det fungerer upåklageligt. 

ACDSee Free ACDSee Free

 

Adgang til dit indhold overalt

Programnavn: Tonido

Der findes mange løsninger til at gemme og dele filer via skyen. De fleste kræver, at du lægger filerne hos en cloud-service. Men det slipper du for med Tonido, der skaber online-adgang til udvalgt indhold på din computer. Du vælger blot de mapper, du gerne vil dele, så kan du tilgå dem fra enhver computer, hvor du logger ind på din Tonido-konto samt fra mobiler og tablets via den tilhørende app.

Ved at oprette links til filer og mapper kan du nemt dele indholdet på din computer med andre. Ulempen ved Tonido er, at computeren, der rummer filerne, skal være tændt, for at der er adgang til filerne fra andre enheder. 

Tonido Tonido

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S