Lommeprinter til mobilbilleder

HP Sprocket er en ny fotoprinter i lommestørrelse, der trådløst kan printe små billeder og klistermærker ud på farten direkte fra din smartphone.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

HP Sprocket er designet i lommestørrelse for at gøre deling, udskrivning og kreativ brug af billeder sjovt igen. Med den nye printer behøver smukke billeder ikke længere kun at eksistere online, men kan nu printes ud direkte fra telefonen eller tabletten uanset, hvor du befinder dig.

HP Sprocket er bærbar og lille nok til at være i en almindelig lomme. Billederne printes ud i flotte farver i en størrelse på 5 x 7,6 cm og kan nemt deles med andre eller gøres personlige med filtre, rammer, emojis, tekst og meget andet i appen, som bruges til at udskrive fra.

Skræddersy billederne

App'en, som er gratis til iOS og Android, gør det let for brugere at skræddersy deres yndlingsbilleder direkte fra smartphonen eller sociale medier med farverige rammer, tekst, klistermærker, filtre og mere.

Sprocket vækker minder til live gennem flotte printede fotos på 5 x 7,6 cm, der både er pletfrie, vandafvisende og slidstærke. De udskrevne fotos kan både deles med venner og familie eller klæbes fast på ens rygsæk og væggen derhjemme ved at pille bagsiden af, hvor de kan bruges til billede collager og kreative projekter.

Trådløs forbindelse

Den bærbare printer kan medbringes stort set alle vegne og med Bluetooth forbindelsen kan brugere og alle deres venner tilslutte sig Sprocket via deres smartphones og tablets og printe og dele de bedste billeder fra deres oplevelser.

Sprocket er tilgængelig i hvid med guldtoner og sort med sølvtoner og kommer sammen med en 10-pak af HP Zink fotopapir for 1199 kroner. Pakker med HP Zink fotopapir med 20 ark per pakke kan købes for 119 kroner stykket. Den kan købes eksklusivt hos Elgiganten som den perfekte sommergadget til ferien.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S