Test: Bookviser

Med sit boglignende layout er det behageligt og næsten trygt at læse bøger i Bookviser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Som standard vises teksten i Times New Roman, men du kan ændre både skrifttype og skriftstørrelse. Det er også nemt at bladre. Læseren reagerer øjeblikkeligt på et klik på den viste højreside (frem) eller venstreside (tilbage). Det kan man ikke sige om alle konkurrenterne.

Der er mulighed for at markere teksten og tage noter, men funktionen er ikke specielt brugervenlig, så dette er ikke en e-læser, som er rettet mod studerende. Desuden skal du vælge betalingsversionen for at udnytte denne funktion (tidsubegrænset koster den 76 kroner).

Nogle e-bogslæsere tilbyder oplæsning (på engelsk). Det gør Bookviser også, men heller ikke det får du med i gratisversionen. Du kan dog indsætte bogmærker uden betaling.
Denne læser er ikke testens bedste, men den har en venlig brugerflade, som vil tiltale mange brugere.

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job