Test: Deltaco Streetz Bluetooth Selfie Stick: God og billig selfie-stang

Man har ikke rigtig været i Colosseum eller foran Eiffel-tårnet, hvis ikke man har taget en selfie af det, vel? For at få den bedste selfie i kassen kræver det en god selfie-stang, og det leverer Deltaco med Streetz Bluetooth Selfie Stick.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Man har ikke rigtig været i Colosseum eller foran Eiffel-tårnet, hvis ikke man har taget en selfie af det, vel? For at få den bedste selfie i kassen kræver det en god selfie-stang, og det leverer Deltaco med Streetz Bluetooth Selfie Stick.

Som navnet antyder, er der tale om en model med Bluetooth. Hvilket er en kæmpe fordel – for ikke at sige en streng nødvendighed – hvis du har en iPhone 7 eller 7 Plus. Her er nemlig ikke minijack-indgang, som man ellers ofte bruger for at tilkoble selfie sticken.

Men Bluetooth er da også meget nemmere, og på ingen tid har du forbundet sticken med mobilen. Du skal blot holde trigger-knappen på sticken inde, så går den i parrings-mode, og herefter kan du se den på mobilen og tilkoble den. Mobilen spændes forsvarligt fast i toppen med en stram gummiklemme.

Der er plads til mobiler af stort set alle størrelser. Træk teleskopstangen ud for at tage selfies fra den ønskede afstand. Stangen bliver selvsagt tungere, jo længere du gør den, men det store gummigreb sikrer, at du har et godt og solidt tag til enhver tid. Når du er klar til at tage dit billede, er det blot at trykke på trigger-knappen, så skyder kameraet en selfie. Nemmere kan det næsten ikke være.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura