Test: Lenovo Miix 510: Stilsikker Surface-konkurrent til fornuftig pris

Lenovo Miix 510 minder ikke så lidt om Microsofts populære 2-i-1’er, men den er billigere, og så kommer tastaturet med som en fast del af pakken.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Microsofts Surface maskiner er lækre, men hunde-dyre. Ikke mindst hvis du også vil have tastatur med. Så er du hurtigt oppe omkring de ti tusind kroner.
Er du tøvende ved at slippe så mange penge, så er Miix 510 et rigtig glimrende alternativ.

Raffineret design

Designet er stort set identisk med Surface Pro 4, dog har Lenovo sat sit eget diskrete præg på maskinen i form af det velkendte urremshængsel, som man kender fra bærbare i Yoga-serien.

Det ser ganske raffineret ud og har rent funktionelt også sin ret, da det giver en god, solid fornemmelse i den udklappelige stander trods den trinløse bevægelse i højdeindstillingerne.

Tastaturet følger med

Skærmen måler 12,2”, cirka det samme som Surface, dog er opløsningen lidt lavere end Microsofts maskine, og det ses faktisk. Full HD er på ingen måde en ringe opløsning, men skærmbilledet er ikke desto mindre en anelse pixeleret, når man sidder på nært hold.

Det er dog til at leve med uden problemer, og farverne står dog flot, så man får en glimrende oplevelse ikke desto mindre. Skærmen har touch, og der følger også en pen med, så man kan tegne og skrive mere detaljeret på skærmen. Den er lidt plastikagtig, men fungerer fint.

Den helt store bonus er, at det kombinerede tastatur og cover følger med som en fast del af pakken. Og det så tilmed er et rigtig fint et af slagsen, gør det ikke værre. Det klikkes lige så nemt på i bunden af skærmen som Microsofts tastatur og er designet stort set lige sådan, inklusiv det samme buk op mod skærmen, så det får en let opretgående vinkel.

Nyeste hardware

Miix er fornuftigt bestykket med en hurtig Core i5-processor, 8 GB ram og 256 GB harddisk. Ydelsen er derfor upåklagelig, selv hvis du kaster dig ud i billedbehandling og lettere videoredigering.
Til underholdning gør den sig også ganske glimrende, da der overraskende nok er udmærket lyd i den lille maskine.

Batteritiden er heller ikke skidt. Du kan snildt klare dig igennem en 8 timers arbejdsdag, hvis du ikke presser maskinen alt for hårdt.

Til sammenligning med den efterhånden lidt bedagede Surface, er tilslutningerne også lidt mere up to date. Foruden minijack får du både en fuld størrelse USB-port og en af de nye USB C-porte. 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)