Test: UE Wonderboom: Bundsolid Bluetooth-højttaler til stranden

Du behøver ikke undvære yndlingsmusikken, når du skal i parken eller på stranden. Med Wonderboom har du en nem lille Bluetooth-højttaler, du kan smide i tasken og slutte trådløst til mobilen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den stofbeklædte Wonderboom er både vandtæt og så robust, at man kan kaste rundt med den uden, at der sker noget.

Så tag den trygt med til festival eller på vandretur. Den lyder glimrende af sin størrelse, med imponerende bund, men samtidig en fin klarhed i toppen. Funktoner er der ikke mange af. Du får ikke adgang til samme app, som vi er vant til fra de andre UE-højttalere. Der er ikke engang minijack-indgang til eksterne enheder.

Eneste indgang er en microUSB til opladeren. Du har mulighed for at koble to Wonderboom-højttalere sammen i et stereo-setup, og det er faktisk en virkelig smart funktion. Lyden bliver markant bedre, når to højttalere spiller, og da prisen er så lav, kan du faktisk få et sæt til samme pris, som mange enkeltstående Bluetooth-højttalere.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Product Manager - Customer Engagement

Københavnsområdet

KMD A/S

Vendor Security Compliance Lead

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Project Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS