Test: UE Wonderboom: Bundsolid Bluetooth-højttaler til stranden

Du behøver ikke undvære yndlingsmusikken, når du skal i parken eller på stranden. Med Wonderboom har du en nem lille Bluetooth-højttaler, du kan smide i tasken og slutte trådløst til mobilen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den stofbeklædte Wonderboom er både vandtæt og så robust, at man kan kaste rundt med den uden, at der sker noget.

Så tag den trygt med til festival eller på vandretur. Den lyder glimrende af sin størrelse, med imponerende bund, men samtidig en fin klarhed i toppen. Funktoner er der ikke mange af. Du får ikke adgang til samme app, som vi er vant til fra de andre UE-højttalere. Der er ikke engang minijack-indgang til eksterne enheder.

Eneste indgang er en microUSB til opladeren. Du har mulighed for at koble to Wonderboom-højttalere sammen i et stereo-setup, og det er faktisk en virkelig smart funktion. Lyden bliver markant bedre, når to højttalere spiller, og da prisen er så lav, kan du faktisk få et sæt til samme pris, som mange enkeltstående Bluetooth-højttalere.

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect