Test: Acer Iconia Tab 10 A3-A40: Underholdningscentral til lavpris

Kan du leve med mange plastdele og begrænset ydelse, får du her meget for pengene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Testens billigste tablet ligner på afstand en dyr sag med sit sorte design brudt af kobberlignende ender, hvor der gemmer sig højttaler og volumenknap.

Så snart du får den i hånden kan du tydeligt se og mærke, at der er tale om plastik, men kvalitetsfornemmelsen er faktisk godkendt – ikke mindst den lave pris taget i betragtning. Generelt er niveauet højt, og var det ikke for den formidable testdeltager fra Huawei, ville Acer være et oplagt bud på testens bedste køb.

Men isoleret set er Acer en god tablet til hjemmebrug. Plasten gør, at den ikke er så hårdfør. Det eneste punkt, hvor du i hånden reelt mærker, at Acer er et billigt produkt, er tænd/sluk-knappen. Den er af billig plast og giver slet ikke en fornemmelse af, om den bliver trykket ned eller ej.

I højre side ved siden af skærmen er en knap, hvor der står MediaMaster, som betyder, at du kan klikke dig direkte til film, musik og andre multimedieoplevelser. I modsatte side finder du en volumenknap.

Iconia Tab 10 er tydeligvis en underholdningsmaskine, som du bruger derhjemme til at styre musikken og surfe på nettet, eller til at se en film henslængt i sofaen.

Her vil du glædes over lyden, der spredes godt ud og skaber god stemning, når du ser en actionfilm på den lille skærm. Skærmen står ikke helt så skarpt og lysstærkt som hos de dyrere konkurrenter, og det er især her du kan mærke, at der er sparet lidt. Farverne har ikke samme dybde og glans som fra dyrere modeller.

Det samme gælder kameraet, der ikke imponerer synderligt. Billederne er lidt dunkle, og video er blot i 720p-standarden. Det ses tydeligt, når du overfører optagelsen til en større skærm.

Hastighedsmæssigt er denne Acer heller ikke den kvikkeste – det mærkes især, når du åbner apps. Men alt målt og vejet er Iconia Tab 10 en rigtig god tablet til prisen, og den kunne let være rendt med prisen for testens bedste køb, hvis ikke lige Huawei havde overhalet den indenom.Men en anbefaling kan vi let give den!

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S