Test: Jaybird X3: Fuld frihed til hele sommerens udøvelser

Det får du med Jaybird X3, der med sit trådløse design (udover snoren, der kobler de to øredutter sammen) ligger i toppen af sin klasse. Der følger et usædvanligt stort udvalg af øredutter og ørevinger med samt en grundig guide til de forskellige måder (over og under øret) du kan isætte øredutter, vinger osv.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Efter at have fundet den rette metode og de passende øredutter, sad de perfekt i ørene selv under ivrig løb. Snoren bag nakken generede kun minimalt, hvilket kan være et problem ved andre mærker af samme type hovedtelefon. Jaybird X3 er svedfaste, men ikke nødvendigvis vandtætte.

Forbindelsen til mobilen var nem at oprette, og musikken gik klart igennem med en god og velafbalanceret lyd, der svarer til prisklassen. Der er også indbygget mikrofon i ledningen, så du kan tage imod opkald under sommerens løbetur samt kontroller til volumen og næste nummer.

Der medfølger en lille dongle, så du kan oplade dem – desværre er den proprie-tær så pas godt på den! Batterilevetiden var også fin.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos