Test: Jaybird X3: Fuld frihed til hele sommerens udøvelser

Det får du med Jaybird X3, der med sit trådløse design (udover snoren, der kobler de to øredutter sammen) ligger i toppen af sin klasse. Der følger et usædvanligt stort udvalg af øredutter og ørevinger med samt en grundig guide til de forskellige måder (over og under øret) du kan isætte øredutter, vinger osv.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Efter at have fundet den rette metode og de passende øredutter, sad de perfekt i ørene selv under ivrig løb. Snoren bag nakken generede kun minimalt, hvilket kan være et problem ved andre mærker af samme type hovedtelefon. Jaybird X3 er svedfaste, men ikke nødvendigvis vandtætte.

Forbindelsen til mobilen var nem at oprette, og musikken gik klart igennem med en god og velafbalanceret lyd, der svarer til prisklassen. Der er også indbygget mikrofon i ledningen, så du kan tage imod opkald under sommerens løbetur samt kontroller til volumen og næste nummer.

Der medfølger en lille dongle, så du kan oplade dem – desværre er den proprie-tær så pas godt på den! Batterilevetiden var også fin.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S