Test: Acer H7550ST: Prisvenlig projektor til hjemmebiografen

Projektorer er måske ikke det, Acer er mest kendt for, men de har faktisk stået bag en række rigtig fine modeller, der uden at koste dig en formue, giver ægte biografstemning i stuen. De fortsætter den gode stil med H7550ST.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

H7550ST bygger videre på design og mange af de velkendte features fra Acers foregående modeller. Det gælder eksempelvis 3D, hvis man tilkøber briller til formålet. Vi er ikke kæmpe fans af effekten, omend det under de helt rette omstændgheder kan have sin berettigelse.

Vigtigst er, at projektoren giver et flot og relativt lysstærkt billede, med fin kontrast og flotte farver. Der er tale om en short throw-projektor, så du behøver ikke et kæmpe rum for at få glæde af det store billede, og H7550ST giver rimelig gode muligheder for at placere projektoren, så den passer til indretningen.

Fjernbetjeningen er af den billigste plastiktype, men gør hvad den skal og giver nem adgang til projektorens omfattende udvalg af indstillinger. Udvalget af tilslutninger er ganske overdådigt. Med tre HDMI, tre USB samt VGA og composite kommer man næppe til at mangle noget.

Samtidig er det et stort plus, at projektoren også har lydudgang, så du kan bruge et Apple TV eller en Chromecast uden adapter. Det burde være en selvfølge på alle projektorer, men er det desværre langt fra. H7550ST er således et rigtig glimrende bud på en økonomisk overkommelig projektor til hjemmebioen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo