Test: Acer H7550ST: Prisvenlig projektor til hjemmebiografen

Projektorer er måske ikke det, Acer er mest kendt for, men de har faktisk stået bag en række rigtig fine modeller, der uden at koste dig en formue, giver ægte biografstemning i stuen. De fortsætter den gode stil med H7550ST.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

H7550ST bygger videre på design og mange af de velkendte features fra Acers foregående modeller. Det gælder eksempelvis 3D, hvis man tilkøber briller til formålet. Vi er ikke kæmpe fans af effekten, omend det under de helt rette omstændgheder kan have sin berettigelse.

Vigtigst er, at projektoren giver et flot og relativt lysstærkt billede, med fin kontrast og flotte farver. Der er tale om en short throw-projektor, så du behøver ikke et kæmpe rum for at få glæde af det store billede, og H7550ST giver rimelig gode muligheder for at placere projektoren, så den passer til indretningen.

Fjernbetjeningen er af den billigste plastiktype, men gør hvad den skal og giver nem adgang til projektorens omfattende udvalg af indstillinger. Udvalget af tilslutninger er ganske overdådigt. Med tre HDMI, tre USB samt VGA og composite kommer man næppe til at mangle noget.

Samtidig er det et stort plus, at projektoren også har lydudgang, så du kan bruge et Apple TV eller en Chromecast uden adapter. Det burde være en selvfølge på alle projektorer, men er det desværre langt fra. H7550ST er således et rigtig glimrende bud på en økonomisk overkommelig projektor til hjemmebioen.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College