Test: Acer H7550ST: Prisvenlig projektor til hjemmebiografen

Projektorer er måske ikke det, Acer er mest kendt for, men de har faktisk stået bag en række rigtig fine modeller, der uden at koste dig en formue, giver ægte biografstemning i stuen. De fortsætter den gode stil med H7550ST.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

H7550ST bygger videre på design og mange af de velkendte features fra Acers foregående modeller. Det gælder eksempelvis 3D, hvis man tilkøber briller til formålet. Vi er ikke kæmpe fans af effekten, omend det under de helt rette omstændgheder kan have sin berettigelse.

Vigtigst er, at projektoren giver et flot og relativt lysstærkt billede, med fin kontrast og flotte farver. Der er tale om en short throw-projektor, så du behøver ikke et kæmpe rum for at få glæde af det store billede, og H7550ST giver rimelig gode muligheder for at placere projektoren, så den passer til indretningen.

Fjernbetjeningen er af den billigste plastiktype, men gør hvad den skal og giver nem adgang til projektorens omfattende udvalg af indstillinger. Udvalget af tilslutninger er ganske overdådigt. Med tre HDMI, tre USB samt VGA og composite kommer man næppe til at mangle noget.

Samtidig er det et stort plus, at projektoren også har lydudgang, så du kan bruge et Apple TV eller en Chromecast uden adapter. Det burde være en selvfølge på alle projektorer, men er det desværre langt fra. H7550ST er således et rigtig glimrende bud på en økonomisk overkommelig projektor til hjemmebioen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job