Test: Acer H7550ST: Prisvenlig projektor til hjemmebiografen

Projektorer er måske ikke det, Acer er mest kendt for, men de har faktisk stået bag en række rigtig fine modeller, der uden at koste dig en formue, giver ægte biografstemning i stuen. De fortsætter den gode stil med H7550ST.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

H7550ST bygger videre på design og mange af de velkendte features fra Acers foregående modeller. Det gælder eksempelvis 3D, hvis man tilkøber briller til formålet. Vi er ikke kæmpe fans af effekten, omend det under de helt rette omstændgheder kan have sin berettigelse.

Vigtigst er, at projektoren giver et flot og relativt lysstærkt billede, med fin kontrast og flotte farver. Der er tale om en short throw-projektor, så du behøver ikke et kæmpe rum for at få glæde af det store billede, og H7550ST giver rimelig gode muligheder for at placere projektoren, så den passer til indretningen.

Fjernbetjeningen er af den billigste plastiktype, men gør hvad den skal og giver nem adgang til projektorens omfattende udvalg af indstillinger. Udvalget af tilslutninger er ganske overdådigt. Med tre HDMI, tre USB samt VGA og composite kommer man næppe til at mangle noget.

Samtidig er det et stort plus, at projektoren også har lydudgang, så du kan bruge et Apple TV eller en Chromecast uden adapter. Det burde være en selvfølge på alle projektorer, men er det desværre langt fra. H7550ST er således et rigtig glimrende bud på en økonomisk overkommelig projektor til hjemmebioen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S