Test: Roccat Leadr: Trådløs gaming-mus går efter guldet

Roccat Leadr er en trådløs gamingmus, der sigter mod stjernerne, den er velbygget, og den bugner med features.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det helt store salgsargument er dog, at musen ifølge Roccat føles som en kablet mus, selv når man ikke benytter den optionale ledning. Leadr er beregnet til højrehåndende, det er en temmelig stor mus, der især har noget fylde i bredden. Musen anbefales til fps- og mmo-spil, og den er udover at være trådløs kendetegnet ved at have intet mindre end 14 programmerbare knapper.

Leadr passede perfekt til undertegnedes hænder, og er man til palm-grebet, er det helt perfekt. Har man mindre hænder og foretrækker claw-grebet, er det knap så oplagt en mus for en. Et meget iøjnefaldende islæt ved Leadr er den medfølgende opladerstation, hvorpå Leadr kan ophænges vertikalt. Den fungerer også som trådløs modtager.

Den er temmelig stor, men hvis man kan anbringe den i baggrunden, er fronten egentlig ret elegant, her er der også indikator på opladning. Leadr anvender 2,4 GHz trådløs teknologi, den er også udstyret med Roccats egne Owl-Eye optiske sensor, der skulle være ekstrem præcis, og som har en opløsning, der går fra 100 dpi til 12.000 dpi.

De mange knapper giver brugeren et utal af muligheder, som tilmed kan øges ved at anvende Roccat Easy-Shift-knappen, der betyder, at en knap kan rumme to forskellige funktioner. Det kræver noget af brugeren at vænne sig til alle de forskellige knapper, og nogle vil sikker synes, at det er for meget.

Men man lærer også at sætte pris på de mange handlinger, man kan udføre. Swarm-softwaren åbner op for de mange muligheder, som musen byder på, inklusive styring af RGB-belysningen og meget mere. Softwaren har også udviklet sig og er kun blevet bedre. Vi har gemt det allervigtigste til sidst, hvorledes musen føles i brug.

Vi oplever, at den reagerer i det mindste meget tæt på, hvorledes en god kablet mus ville gøre. Der er fuld kontrol, hurtig reaktion og hvis der er forsinkelse indbygget, er den nærmest ikke registrerbar. En af de bedste trådløse mus på markedet, med en pris der matcher. Det skal også siges, at de 20 timer, Roccat påstår batteriet kan holde, ser ud til at holde.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job