Lenovo klar med virtual reality headset til pc'en

<b>Lenovo Explorer er skabt i samarbejde med Microsoft, og er Lenovos første bud på et virtual reality headset. Vi fik lov at prøve det på IFA-messen</b>.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Markedet har manglet et PC-baseret virtual reality headset, der var brugervenligt og ikke så hundedyrt som HTC Vive. Det kan meget vel være Lenovo Explorer, der kommer til at fylde dette hul.

Ved et stort presse-event her til aften afslørede producenten det nye virtual reality-headset, som er skabt i samarbejde med Microsoft. Der er tale om et pc-baseret headset, bygget op om Microsoft Mixed Reality. Her kan man se 360 graders videoer, spille spil, opleve Microsoft og Hololens apps og endda se Microsoft Office dokumenter i virtual reality. Der er også forbindelse til Steam, hvor man vil kunne spille online spil. Mixed Reality bliver en del af Windows 10 Fall Creators Update, som kommer til oktober. Du kan læse mere om den store Windows-opdatering her.

Vi fik lov at prøve headsettet tidligere på dagen, og der er umiddelbart tale om et både brugervenligt og komfortabelt headset, der er nemt at få til at sidde ordentligt på hovedet og på grund af det imponerende lave vægt ikke er generende at bruge i længere tid. Det var dog ikke det helt store udvalg af indhold tilgængeligt i prøveversionen, men det skulle der være, når Explorer kommer på markedet. Det gør det til november, med en pris på 3.799 kroner for headsettet plus to motion controllers.

Lenovo Explorer. Lenovo Explorer.

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse