Kæmpe Windows-opdatering i næste måned - nu får vi VR på pc'en

Windows 10 Fall Creators Update bliver rullet ud fra den 17. oktober med bl.a. nyheden om Windows Mixed Reality, der rykker den virtuelle verden hjem til Windows 10-brugerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Microsoft frigiver den 17. oktober den nyeste opdatering til Windows 10, som giver brugerne nye kreative værktøjer ved hånden og øger sikkerheden i styresystemet.

Windows 10 Fall Creators Update er en gratis opdatering til alle Windows 10-brugere, og én af de største nyheder er Windows Mixed Reality. Gennem Windows 10 og de nye Mixed Reality-headsets udviklet af Lenovo, Acer, HP, Dell og Asus bliver det muligt at prøve kræfter med holografisk computing hjemmefra dagligstuen.

Her følger en oversigt over de vigtigste nyheder i Windows 10 Fall Creators Update.

Windows Mixed Reality

Alle Windows 10-brugere får nu mulighed for spændende Mixed Reality-oplevelser med introduktionen af Windows Mixed Reality. Integrationen af den fysiske og digitale verden bliver en fast del af Windows-platformen fremover, og i samarbejde med Acer, ASUS, Dell, HP og Lenovo kan den nye feature opleves gennem en række af nye headsets. Læs om Lenovos nye virtual reality headset her.

Windows Mixed Reality. Windows Mixed Reality åbner op for VR og AR på pc'en.

Windows Mixed Reality kan også benyttes uden headset gennem Mixed Reality Viewer, hvor du fra din pc kan se og arbejde med 3D-objekter i det nye Paint 3D.

Læs mere om Windows Mixed Reality her.

Tegn ved hjælp af kunstig intelligens

Nye forbedringer til Windows Inking giver dig nu mulighed for at skrive direkte i PDF-filer. Det gør det nemmere og hurtigere at kommentere og dele filer med andre. Derudover benytter featuren Smart Ink kunstig intelligens til at hjælpe dig med fx at tegne og samle forskellige streger i et strømlinet udtryk.

Nye sikkerhedsopdateringer

Fall Creators Update bringer også sikkerhedsforbedringer til Windows 10. Ved hjælp af cloud intelligence beskytter Windows Defender nu endnu bedre mod ransomware, og Windows 10 S, der blev introduceret i maj sidste år, er designet specielt med henblik på både enkelthed og sikkerhed.

Eye Control til synshæmmede med ALS

Gennem den nye feature Eye Control bliver Windows 10 lettere at anvende og mere tilgængelig for synshæmmede med sygdommen Amyotrofisk Lateral Sklerose (ALS), som er en progressiv neurodegenerativ sygdom, der påvirker hjernens evne til at kontrollere kroppens muskler.

Eye Control implementerer øjensporingsteknologi, som lader brugerne skrive og betjene en mus ved hjælp af deres øjne. Læs mere om projektet her.

 

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub