Tal med din højttaler

Apple lancerer HomePod sidst på året. Det er en trådløs højttaler. Men det er også meget mere end det. For du kan tale med HomePod, og måske er den begyndelsen til noget meget mere intelligent.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er sjældent, at vi giver en hel side til et produkt, som ikke kan købes end-nu. Apples HomePod slippes løs i USA til december – og herhjemme nok noget senere. Men denne nyhed er opsigtsvækkende. Det er Apples første trådløse højttaler, og den rammer en trend med kompakte, ”intelligente” assistenter til hjemmet. Tidligere har vi set Amazon Echo og Google Home, som dog heller ikke er dukket op i Dannevang.

Siden lanceringen i 2011 har Siri, Apples lyttende assistent, boltret sig på Apples smartphones og computere, men har ikke bredt sig andre steder hen, sådan som Amazons assistent Alexa eller Googles assistent har. Men nu rykker Siri også ind i HomePod. For du skal kunne talestyre Wi-Fi-højttaleren, hvis hjerne er en A8-processor. Højttaleren giver også adgang til Apple Music, og her kan du bare bede Siri finde det, du vil høre.

Mange højttalerenheder

Trods yderst beskedne dimensioner (172 x 142 mm) er Apples nye legetøj udstyret med syv højttalerenheder placeret hele vejen rundt på cylinderens sider. Og bassen får ekstra fylde ved hjælp af en subwoofer, som sender lyden opad. Som det er lige nu kunne HomePod ligne en konkurrent til Amazon Echo og Google Home, men der er første og fremmest fokus på lyd.

Ja, du kan bruge den til også at slukke for dit intelligente lys, men den lille lydgiver vil hellere fyre noget AC/DC af eller foreslå dig, at du skal tjekke et andet band ud.

Med sin højde på lige godt 17 cm er der ikke meget volumen til stor lyd. Men højttaleren sikrer sin gengivelse ved at ”måle” det rum, den befinder sig. Den mærker sig dimensionerne ved at udsende lydsignaler og registrere deres refleksion. På den måde kan HomePod justere sin afspilning, så den passer bedst muligt til omgivelserne.

Lenovo Miix 510

Hvordan adskiller HomePod sig fra de to andre, ”intelligente” hjemmeassistenter Amazon Echo og Google Home? På lydsiden overgår HomePods specifikationer fuldstændig de to konkurrenter – med i alt otte højttalere og akustisk tilpasning i realtid. Echo har em 2,5” tweeter og en 2”-subwoofer, mens Google Home har en 2”-driver og en 2” stor passiv enhed.

HomePod’en ligner mere noget fra Sonos. Det er mere mudret, når vi taler om intelligens. Siri er et ældre og mere poleret system end Amazon Alexa og Google Assistant, men har ikke Google Assistants engelske sprogøre og kan ikke bruges til så mange ting som Alexa.

Der er mange overlap mellem de tre enheder, men prisen vil nok komme til at spille en vigtig rolle. HomePod er dyr; forventeligt vil den koste cirka 2500 kroner. De to konkurrenter vil formentlig kunne fås for det halve eller mindre.

Understøtter multirum

Der er understøttelse for multirum. Placer flere HomePods rundt i hjemmet. Højttalerne vil kommunikere via AirPlay 2. Hvis du placerer to højttalere i samme rum, vil de automatisk balancere lyden i forhold til rummet og hinanden.

De mange mellemtone/diskant-enheder har deres egne forstærkere. Subwooferen styres af en lille computer, som analyserer musikken og løbende justerer, så bastilskuddet er bedst muligt.

Du får højttaleren til at vågne ved at sige ”hej Siri”. Eller du tapper på toppen af kabinettet for afspilning, pause eller lydstyrke. Opsætningen er også ret nem. Du skal bare holde din iPhone tæt hen til HomePod. 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job