Segway lancerer smart selv-balancerende transportmiddel

Med specielle features såsom Følg-mig funktionen, der kan aktiveres med en fjernbetjening, er Segway miniPLUS ikke alene et køretøj, men også som en rejsefælle.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Segway udvider mini-serien med introduktionen af miniLITE og miniPLUS.

”Vores vision er at ændre den måde, folk rejser på. Vi ønsker at gøre rejser og personlig mobilitet til en behagelig og unik oplevelse, såvel som en nem og miljøvenlig måde at komme fra A til B”, sagde Dennis Hardholt, præsident for Segway Europa B.V. ”Ved at introducere vores miniserie, integrerer vi ikke kun transportmidler og teknologi ind i menneskers liv, men vi tilbyder også produkter for hele familien til daglig brug. ”

miniLITE – Segway miniLITE har en maksimum fart på 16 km/t med en rækkevidde på 18 km* og kan styres præcist med en knækontrol-stang. Den har LED-lys, som kan tilpasses, og knækontrol-stangen kan tillige bruges som et håndtag, så man nemt kan løfte sin miniLITE, alt imens et køresikkerhedssystem forhindrer kørere i at falde. Bredere og større hjul er blevet designet for at gøre dette til et behageligt om end robust rejseprodukt, som kan køre igennem vanskeligere terræn samtidig med, at balancen er intakt. Som et mere sikkert og sjovt alternativ til hoverboard, er dette et fantastisk valg for børn og teenagere i løbet af gavesæsonen.

miniPLUS – Segway miniPLUS er den mest eksklusive i miniserien. Med specielle features såsom Følg-mig funktionen, der kan aktiveres med en fjernbetjening, er dette produkt designet ikke alene som et køretøj, men også som en rejsefælle. Den selv-balancerede miniPLUS kan nå en fart på op til 20 km/t og har en rækkevidde på op til 35 km*. Endvidere, ligesom alle andre produkter i miniserien, kan du give din rejse et personligt præg med de justerbare LED-lygter.

Forbliv smart samt up-to-date

Begge versioner i miniserien kan overvåge statistikken og dit køretøj gennem Ninebot by Segway appen. Denne app gør det muligt at tjekke din fart, se kilometerafstand og batteristatus, og gør det muligt for brugerne at blive opdaterede og forbundne med andre brugere tæt på. Medens hovedmodellen Ninebot by Segway miniPRO allerede er til rådighed i butikkerne, vil de yderligere to modeller Segway miniLITE og miniPLUS være tilgængelige i løbet af Q4 2017. En specifik pris vil blive annonceret på det tidspunkt også.

KickScooters

For nyligt annoncerede Segway også to nye, smarte elektriske KickScooters med forøget rækkevidde og fart. Modellerne ES1 og ES2 er begge letvægtsscootere og har et One Touch sammenklappeligt system, som tillader kørere at rejse praktisk eller bare for sjov. Farten varierer fra 20 km/t for ES1-modellen til 25 km/t for ES2-modellen og kan endda forøges til 30 km/t med et tillægsbatteri. KickScooterne tilbyder en behagelig køretur med features såsom fartkontrol, abs-bremsesystem og støddæmpning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura