Test: Blue Ella: Hi-fi-hørebøffer med indbygget forstærker

Hører du det meste af din musik foran computeren med et sæt hovedtelefoner på, så kan det godt betale sig at investere i et ordentligt sæt. Med Ella får du hørebøffer, der er skabt til formålet. De har nemlig indbygget forstærker, så du ikke skal affinde dig med computerens tvivlsomme output.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lyden skabes ved en blanding af almindelig dynamisk lydteknologi og særlige planar-magnetiske drivere for at ramme den rette balance mellem umiddelbar gennemslagskraft og et enormt detaljeniveau. Det lykkedes faktisk ganske fint. Ella har det niveau af detaljer og den luft i lydbilledet, der kendetegner et ægte hi-fi-headset, men der er samtidig godt med punch og masser af liv i lydbilledet, så det faktisk bliver en fornøjelse at lytte til musikken og ikke bare en analytisk oplevelse.

Forstærkeren giver ekstra power samt en stram og veldefineret bund, der fremhæves yderligere, hvis du stiller hørebøfferne på ON+. Men den kræver strøm, så for at få glæde af forstærkeren skal du huske at have hovedtelefonerne i opladeren med jævne mellemrum.

Du kan dog også bruge hørebøfferne med forstærkeren slået fra, så er lyden blot lidt lavere og mere spinkel.

Designet er gennemført – i hvert fald, når det gælder materialevalg. Der er brugt aluminium og læder, og du får en lækker ledning af stof med. Designet er dog - desværre - identisk med mange andre Blue-hørebøffer. En avanceret metalkonstruktion med drejelige led og fjerder-mekanismer får headsettet til at slutte sig om dit hoved. Det ser imponerende ud og hovedtelefoner sidder faktisk også ganske godt på hovedet. Problemet er blot, at du ikke lige kan tage dem ned om nakken et øjeblik, når du vil holde en pause med musikken. For så er det som at få klemt sin hals i en skruetvinge.

Kan du leve med dette, får du med Ella et virkelig vellydende sæt hørebøffer, der dog er prissat lidt højt.

Annonce

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job