Test: Blue Ella: Hi-fi-hørebøffer med indbygget forstærker

Hører du det meste af din musik foran computeren med et sæt hovedtelefoner på, så kan det godt betale sig at investere i et ordentligt sæt. Med Ella får du hørebøffer, der er skabt til formålet. De har nemlig indbygget forstærker, så du ikke skal affinde dig med computerens tvivlsomme output.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lyden skabes ved en blanding af almindelig dynamisk lydteknologi og særlige planar-magnetiske drivere for at ramme den rette balance mellem umiddelbar gennemslagskraft og et enormt detaljeniveau. Det lykkedes faktisk ganske fint. Ella har det niveau af detaljer og den luft i lydbilledet, der kendetegner et ægte hi-fi-headset, men der er samtidig godt med punch og masser af liv i lydbilledet, så det faktisk bliver en fornøjelse at lytte til musikken og ikke bare en analytisk oplevelse.

Forstærkeren giver ekstra power samt en stram og veldefineret bund, der fremhæves yderligere, hvis du stiller hørebøfferne på ON+. Men den kræver strøm, så for at få glæde af forstærkeren skal du huske at have hovedtelefonerne i opladeren med jævne mellemrum.

Du kan dog også bruge hørebøfferne med forstærkeren slået fra, så er lyden blot lidt lavere og mere spinkel.

Designet er gennemført – i hvert fald, når det gælder materialevalg. Der er brugt aluminium og læder, og du får en lækker ledning af stof med. Designet er dog - desværre - identisk med mange andre Blue-hørebøffer. En avanceret metalkonstruktion med drejelige led og fjerder-mekanismer får headsettet til at slutte sig om dit hoved. Det ser imponerende ud og hovedtelefoner sidder faktisk også ganske godt på hovedet. Problemet er blot, at du ikke lige kan tage dem ned om nakken et øjeblik, når du vil holde en pause med musikken. For så er det som at få klemt sin hals i en skruetvinge.

Kan du leve med dette, får du med Ella et virkelig vellydende sæt hørebøffer, der dog er prissat lidt højt.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S