Det klassiske Polaroid-kamera er tilbage

Det ikoniske instant-kamera er genoplivet i sit oprindelige design med Polaroid OneStep 2.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I en tid hvor de fleste har vænnet sig til, at billeder er abstrakte ettaller og nuller på hukommelseskort og harddisk, leverer instant-filmen en næsten magisk oplevelse. Tag billedet og nyd følelsen af at se et fysisk billede tone frem på fotopapiret, mens du selv holder det!

Efter at producenten The Impossible Project er lykkedes med sin tilsyneladende umulige opgave, nemlig at få instant-filmen til fortsat at fortrylle nye generationer af fotografer, er det tid til at skifte til et mere passende navn – Polaroid Originals.

Det nye varemærke har mere elegante filmpakninger og forbedrede filmemulsioner, men med samme format og fremkaldeteknik som tidligere. Polaroid Originals-filmene findes i både farve, sort-hvid og en række specialversioner. Samtidig lanceres også en helt ny, men alligevel velkendt kameramodel – Polaroid Originals OneStep 2.

Tidløs og brugervenlig

Glem zoom, autofokus, billedstabilisering og Wi-Fi. Her er det for alvor tilbage til rødderne. Objektivet i OneStep 2 har fixfokus, som giver skarphed fra ca. 60 cm til uendeligt (perfekt til selfies). Fuldautomatisk eksponering og indbygget flash gør den nye model præcis lige så let at bruge som sin 40 år gamle forgænger, og udseendet er desuden lige så tidløst og enkelt som før. Der er dog et par moderniseringer – selvudløser og batteriopladning via USB!

Polaroid OneStep 2 kan bruges med den nye generation af instant-film fra Polaroid Originals samt med ældre film under varemærket The Impossible Project.

Polaroid og The Impossible Project

Polaroid blev grundlagt for 80 år siden af amerikaneren Edwin Land og i 1977 kom det brugervenlige instant-kamera Polaroid OneStep. Det tog verden med storm og Polaroid fik efterhånden kultstatus. Dette skyldtes ikke mindst kameraernes popularitet blandt kendte kunstnere og fotografer som Andy Warhol, Helmut Newton og Robert Mapplethorpe.

Men digitalkameraets indtog blev skæbnesvangert for Polaroid og instant-filmen. Sådan så det i hvert fald ud i årene efter årtusindskiftet, hvor salget dalede. Produktionen blev lukket ned i 2008. En gruppe entusiaster overtog produktionen og The Impossible Project blev født. Det blev en comeback uden lige!

I de seneste år har The Impossible Project produceret og solgt kameraer og instant-film med den klassiske Polaroid-form i stadig større volumen. I foråret 2017 købte den største aktionær i firmaet også rettigheden til at bruge navnet Polaroid, og dermed blev cirklen sluttet. Polaroid Originals bringer varemærket tilbage til oprindelsen.

Polaroid OneStep 2 kommer på markedet senere på efteråret 2017 til en pris på 949 kroner.

Egenskaber for Polaroid OneStep 2:

Nem håndtering med autoeksponering og fixfokus
Skarphed fra ca. 60 cm til uendeligt
Indbygget flash
Selvudløser
Batteriopladning via USB
Kan bruges med film fra Polaroid Originals og The Impossible Project

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS