Test: AOC Agon AG251FZ: Lynhurtig skærm til gameren

AOC’s AGON AG251FZ er en 24,5” LCD-skærm med full HD skabt til fartglade gamere .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I disse tider med 4K 40”-tv’er, der koster under 4000 kroner, virker denne skærm dyr. Det ser endnu værre ud, når du bemærker, at denne skærm bruger den billige TN-panelteknologi i stedet for de dyrere IPS og VA-alternativer. Men det er nu ikke helt skidt altsammen.

Det kræver nemlig ret meget at køre de nyeste spil i højeste opløsning i 4K eller endda 1440p, og det er næsten umuligt at nå noget nær 240fps selv med det stærkeste grafik-hardware. Derfor giver det mening, når man vil have hurtig gaming, at bruge den hurtigste skærmteknologi – selvom det har andre mangler.

Tilføj nogle gaming-venlige dikkedarer som en lowinput lag-indstilling og understøttelse for FreeSync, og AOC’s skærm ser mere tiltalende ud – selv til prisen. Men hvor god er den? Denne TN-skærm er en af de bedre, vi har set.

Farve og kontrast er så gode, som det kan blive i denne panel-type, selvom den stadig ikke kan konkurrere med de bedre IPS og VA-skærme. Opdateringshastigheden er sindssyg høj, og du får seriøst hurtig pixelrespons samt en hæderlig billedkvalitet. Men IPS- og VA-paneler ser stadig flottere ud, og skærmen er ikke billig.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tester i PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura