Test: AOC Agon AG251FZ: Lynhurtig skærm til gameren

AOC’s AGON AG251FZ er en 24,5” LCD-skærm med full HD skabt til fartglade gamere .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I disse tider med 4K 40”-tv’er, der koster under 4000 kroner, virker denne skærm dyr. Det ser endnu værre ud, når du bemærker, at denne skærm bruger den billige TN-panelteknologi i stedet for de dyrere IPS og VA-alternativer. Men det er nu ikke helt skidt altsammen.

Det kræver nemlig ret meget at køre de nyeste spil i højeste opløsning i 4K eller endda 1440p, og det er næsten umuligt at nå noget nær 240fps selv med det stærkeste grafik-hardware. Derfor giver det mening, når man vil have hurtig gaming, at bruge den hurtigste skærmteknologi – selvom det har andre mangler.

Tilføj nogle gaming-venlige dikkedarer som en lowinput lag-indstilling og understøttelse for FreeSync, og AOC’s skærm ser mere tiltalende ud – selv til prisen. Men hvor god er den? Denne TN-skærm er en af de bedre, vi har set.

Farve og kontrast er så gode, som det kan blive i denne panel-type, selvom den stadig ikke kan konkurrere med de bedre IPS og VA-skærme. Opdateringshastigheden er sindssyg høj, og du får seriøst hurtig pixelrespons samt en hæderlig billedkvalitet. Men IPS- og VA-paneler ser stadig flottere ud, og skærmen er ikke billig.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Senior Service Delivery Manager / PMO Lead

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura