Test: AOC Agon AG251FZ: Lynhurtig skærm til gameren

AOC’s AGON AG251FZ er en 24,5” LCD-skærm med full HD skabt til fartglade gamere .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I disse tider med 4K 40”-tv’er, der koster under 4000 kroner, virker denne skærm dyr. Det ser endnu værre ud, når du bemærker, at denne skærm bruger den billige TN-panelteknologi i stedet for de dyrere IPS og VA-alternativer. Men det er nu ikke helt skidt altsammen.

Det kræver nemlig ret meget at køre de nyeste spil i højeste opløsning i 4K eller endda 1440p, og det er næsten umuligt at nå noget nær 240fps selv med det stærkeste grafik-hardware. Derfor giver det mening, når man vil have hurtig gaming, at bruge den hurtigste skærmteknologi – selvom det har andre mangler.

Tilføj nogle gaming-venlige dikkedarer som en lowinput lag-indstilling og understøttelse for FreeSync, og AOC’s skærm ser mere tiltalende ud – selv til prisen. Men hvor god er den? Denne TN-skærm er en af de bedre, vi har set.

Farve og kontrast er så gode, som det kan blive i denne panel-type, selvom den stadig ikke kan konkurrere med de bedre IPS og VA-skærme. Opdateringshastigheden er sindssyg høj, og du får seriøst hurtig pixelrespons samt en hæderlig billedkvalitet. Men IPS- og VA-paneler ser stadig flottere ud, og skærmen er ikke billig.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job