Tag testen: Kan din radio modtage det nye DAB+?

På søndag lukker det gamle DAB-signal, som erstattes med DAB+. Langt fra alle DAB-radioer kan modtage det nye signal. Tag denne test og find ud af om din radio er klar til DAB+.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I dag har lidt under halvdelen, cirka 45 procent, af befolkningen en DAB-radio i hjemmet. Ud af det samlede antal anslås det, at et sted mellem 200.000 og 400.000 DAB-radioer af ældre dato ikke kan modtage det nye DAB+-format og derfor skal udskiftes.

DAB-radioer købt efter 2012 skal derimod blot genindstilles for at kunne modtage de nye kanaler. Derfor er det snart tid til at finde ud af, om din DAB-radio er klar til DAB+, eller om den muligvis skal udskiftes.

Det gør du ganske enkelt ved at tjekke, om du på din radio kan lytte til DR's regionale P4-kanaler. Disse kanaler kan nemlig kun høres på en radio, der kan modtage DAB+. 

Er radioen derimod tavs, når man tuner ind på DR's regionale P4-kanaler, understøtter den sandsynligvis ikke DAB+ og skal dermed udskiftes med en ny, hvis du fortsat ønsker at lytte til DAB-radio.

Læs mere her: Guide: Sådan finder du ud af, om din DAB-radio er klar til DAB+

Onlimited ApS

Erfaren iOS og C# Udvikler

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job