Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Nu kan danskerne få fiberfart på kabel-tv nettet

Fra oktober 2017 kan op imod 1/3 af danske husstande glæde sig til at få 1.000 Mbit internet, uden at skulle grave forhaven op. Hiper som er Danmarks nye bredbåndsfirma, lancerer 1.000 Mbit forbindelser til levering over det eksisterende kabel-tv net, og sætter en ny standard for hvad forbrugerne kan forvente.

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”Vi kommer med et produkt som slår fiberen mange steder i landet, og vi tror at det kan udløse et jordskredsvalg inden for bredbånd” siger Stig Myken, som er administrerende direktør i Hiper.

”For to år siden satte vi fiberen fri og tilbød 1.000 Mbit forbindelser til private, i det tidligere DONG net, og det har været en kæmpe succes”. ”Nu er turen kommet til forbrugere i resten af landet” siger Stig Myken, og tilføjer, at det ikke er alle der kan få 1.000 Mbit fra første dag, fordi det forudsætter at YouSee’s kabel-tv net er opdateret til en ny standard.

”Det er den største nyhed inden for dansk bredbånd siden Hiper startede, og inden for få måneder kan en tredjedel af danskerne få 1.000 Mbit til 299,- pr. måned” forklarer Stig Myken. ”Og selv om det ikke er alle husstande der kan få 1.000 Mbit fra første dag, så tilbyder vi at starte med 300 Mbit og så opgraderer vi forbindelsen gratis, så snart nettet er teknisk klart”.

Forfriskende pust

Onlineportalen Samlino hjælper forbrugere med at finde de bedste produkter inden for både mobil og bredbånd, og administrerende direktør Kristian Pitzner-Jørgensen udtaler:

"Det her nye produkt fra Hiper er et forfriskende træk. Markedet for bredbånd har - til forskel fra eksempelvis mobilabonnementer - historisk set ikke været særlig konkurrencepræget. Men det kan være ændret med Hipers nye, hurtige produkt, som kommer ud til en tredjedel af Danmarks husstande og formentlig vil skabe mere konkurrence og dermed bedre vilkår for de danske forbrugere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere