Gymnasiepiger vil programmere i efterårsferien

På IT-Universitetets IT-Camp den 16.-17. oktober kan teenagepiger med en spirende interesse for it og teknologi blive klogere på blandt andet programmering, robotter og big data. Interessen har været overvældende, og de 50 pladser er blevet revet væk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Programmering bliver ofte sammenlignet med et sprog – og det er et sprog med stor indflydelse på vores gennemdigitaliserede samfund. ITU arbejder derfor målrettet med at øge andelen af kvinder på de tekniske uddannelser, og IT-Campen er et af tiltagene, der skal booste unge kvinders interesse for teknologi. Selvom arrangementet foregår midt i gymnasiernes efterårsferie, må ITU melde udsolgt af de 50 pladser – og også ventelisten er godt fyldt op.

Den store interesse glæder Mads Tofte, rektor på ITU.

”Vi afholder IT-Campen for at vise unge kvinder, der går i gymnasiet, at it og teknologi også er for dem. På IT-Campen vil de få praktisk erfaring med programmering og se eksempler på, hvad man egentlig kan med it, for eksempel inden for sundhedssektoren. Det handler i høj grad om at bruge sin kreativitet og logiske sans til at skabe digitale løsninger, som gør en positiv forskel i vores hverdag,” siger han.

Deltagelse i IT-Campen kræver ingen erfaring med it. De to dage byder blandt andet på undervisning i at programmere en robot til at tegne figurer og en workshop, hvor kvinderne får mulighed for at udforske mulighederne i sundhedsdata.

Erfaring giver appetit på mere

Ifølge Mads Tofte har tiltag som IT-Campen en konkret effekt på de unge kvinders appetit på it-uddannelserne. I kølvandet på den første IT-Camp i foråret søgte 16 af de 48 deltagere ind på en uddannelse på ITU, heraf 13 på softwareudvikling.

Forklaringen er, at hands-on erfaring med programmering giver lyst til mere, mener rektoren.

”Det selv at få lov til at prøve at programmere er en appetitvækker. Når man først har prøvet at programmere, oplever mange unge, kvinder såvel som mænd, at det er et både sjovt og skabende fag,” siger Mads Tofte.

Flere kvinder på it-uddannelserne

I det hele taget oplever ITU en stigende interesse for tekniske it-fag blandt de unge kvinder. I sommer søgte næsten dobbelt så mange kvinder ind på ITU’s bacheloruddannelse i softwareudvikling målt i forhold til sidste år, så andelen af kvinder på studiet nu er oppe på 22 procent.

”Det er en meget glædelig tendens, at flere og flere kvinder får øjnene op for de muligheder, en it-uddannelse giver. Softwareudviklere spiller en central rolle i digitaliseringen af vores samfund, og det er vigtigt, at både mænd og kvinder er med til at præge udviklingen. Derudover vil vi gerne inspirere kvinderne til at overveje en karrierevej, hvor der venter masser af spændende og fremtidssikre jobs,” siger Mads Tofte.

IT-Camp for gymnasiepiger d. 16.-17. oktober 2017

IT-Campen finder sted mandag og tirsdag i efterårsferien på IT-Universitetet i København.

Tilbuddet er målrettet kvindelige gymnasieelever på HHX, STX, HTX, HF, og kvinder, der holder sabbatår efter gymnasiet.

Deltagelse er gratis.

Læs mere om IT-Campen her: https://www.itu.dk/om-itu/events/events/2017/it-camp-for-kvinder

 

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S