Gymnasiepiger vil programmere i efterårsferien

På IT-Universitetets IT-Camp den 16.-17. oktober kan teenagepiger med en spirende interesse for it og teknologi blive klogere på blandt andet programmering, robotter og big data. Interessen har været overvældende, og de 50 pladser er blevet revet væk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Programmering bliver ofte sammenlignet med et sprog – og det er et sprog med stor indflydelse på vores gennemdigitaliserede samfund. ITU arbejder derfor målrettet med at øge andelen af kvinder på de tekniske uddannelser, og IT-Campen er et af tiltagene, der skal booste unge kvinders interesse for teknologi. Selvom arrangementet foregår midt i gymnasiernes efterårsferie, må ITU melde udsolgt af de 50 pladser – og også ventelisten er godt fyldt op.

Den store interesse glæder Mads Tofte, rektor på ITU.

”Vi afholder IT-Campen for at vise unge kvinder, der går i gymnasiet, at it og teknologi også er for dem. På IT-Campen vil de få praktisk erfaring med programmering og se eksempler på, hvad man egentlig kan med it, for eksempel inden for sundhedssektoren. Det handler i høj grad om at bruge sin kreativitet og logiske sans til at skabe digitale løsninger, som gør en positiv forskel i vores hverdag,” siger han.

Deltagelse i IT-Campen kræver ingen erfaring med it. De to dage byder blandt andet på undervisning i at programmere en robot til at tegne figurer og en workshop, hvor kvinderne får mulighed for at udforske mulighederne i sundhedsdata.

Erfaring giver appetit på mere

Ifølge Mads Tofte har tiltag som IT-Campen en konkret effekt på de unge kvinders appetit på it-uddannelserne. I kølvandet på den første IT-Camp i foråret søgte 16 af de 48 deltagere ind på en uddannelse på ITU, heraf 13 på softwareudvikling.

Forklaringen er, at hands-on erfaring med programmering giver lyst til mere, mener rektoren.

”Det selv at få lov til at prøve at programmere er en appetitvækker. Når man først har prøvet at programmere, oplever mange unge, kvinder såvel som mænd, at det er et både sjovt og skabende fag,” siger Mads Tofte.

Flere kvinder på it-uddannelserne

I det hele taget oplever ITU en stigende interesse for tekniske it-fag blandt de unge kvinder. I sommer søgte næsten dobbelt så mange kvinder ind på ITU’s bacheloruddannelse i softwareudvikling målt i forhold til sidste år, så andelen af kvinder på studiet nu er oppe på 22 procent.

”Det er en meget glædelig tendens, at flere og flere kvinder får øjnene op for de muligheder, en it-uddannelse giver. Softwareudviklere spiller en central rolle i digitaliseringen af vores samfund, og det er vigtigt, at både mænd og kvinder er med til at præge udviklingen. Derudover vil vi gerne inspirere kvinderne til at overveje en karrierevej, hvor der venter masser af spændende og fremtidssikre jobs,” siger Mads Tofte.

IT-Camp for gymnasiepiger d. 16.-17. oktober 2017

IT-Campen finder sted mandag og tirsdag i efterårsferien på IT-Universitetet i København.

Tilbuddet er målrettet kvindelige gymnasieelever på HHX, STX, HTX, HF, og kvinder, der holder sabbatår efter gymnasiet.

Deltagelse er gratis.

Læs mere om IT-Campen her: https://www.itu.dk/om-itu/events/events/2017/it-camp-for-kvinder

 

Læses lige nu

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job