Test: Asus UX530UX-FY026T: Solid og lidt anonym

Denne pc er på mange måder en gedigen sag, men den mangler noget x-faktor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nå du køber en bærbar i 10.000 kroners-klassen, må man forvente lidt ”wow”-effekt ud over høj kvalitet og ydelse. Og netop det mangler Asus UX530UX-FY026T altså lidt. Den er pakket ind i nydeligt, gråt metal og, den er både ret let og overraskende vridningsstabil.

Vægten er blot 1,6 kilo, og det gør den til et godt valg til dig, hvis du har brug for en 15,6”-skærm med hver dag. Absolut godkendt, men det ændrer ikke ved, at hver gang vi åbner for Asus syner den lidt kedelig – i mangel af bedre ord.

For kvaliteten er der ikke så meget at udsætte på. Chassiset er som antydet rigtigt godt, og ydelsen med processoren Core i7 og grafikkortet GTX 950M gør, at du også let kan nappe et spil eller arbejde med billeder i Photoshop.

Det er tydeligt at mærke, at Asus UX530UX-FY026T er kvik – især under installation af programmer var der tryk på. Vores testsuite blev lagt på; det gav et flot resultat.

Der er ingen tvivl om, at Asus leverer en kvik og ikke mindst yderst bærbar og fint bygget maskine til prisen.

Det er en solid sag, men desværre med et tastatur, der ikke har helt den modstand, vi synes gør det behageligt at skrive hele dagen.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job