Test: Asus UX530UX-FY026T: Solid og lidt anonym

Denne pc er på mange måder en gedigen sag, men den mangler noget x-faktor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nå du køber en bærbar i 10.000 kroners-klassen, må man forvente lidt ”wow”-effekt ud over høj kvalitet og ydelse. Og netop det mangler Asus UX530UX-FY026T altså lidt. Den er pakket ind i nydeligt, gråt metal og, den er både ret let og overraskende vridningsstabil.

Vægten er blot 1,6 kilo, og det gør den til et godt valg til dig, hvis du har brug for en 15,6”-skærm med hver dag. Absolut godkendt, men det ændrer ikke ved, at hver gang vi åbner for Asus syner den lidt kedelig – i mangel af bedre ord.

For kvaliteten er der ikke så meget at udsætte på. Chassiset er som antydet rigtigt godt, og ydelsen med processoren Core i7 og grafikkortet GTX 950M gør, at du også let kan nappe et spil eller arbejde med billeder i Photoshop.

Det er tydeligt at mærke, at Asus UX530UX-FY026T er kvik – især under installation af programmer var der tryk på. Vores testsuite blev lagt på; det gav et flot resultat.

Der er ingen tvivl om, at Asus leverer en kvik og ikke mindst yderst bærbar og fint bygget maskine til prisen.

Det er en solid sag, men desværre med et tastatur, der ikke har helt den modstand, vi synes gør det behageligt at skrive hele dagen.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Allerød Kommune

    Digitaliseringschef

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS