Test: Asus UX530UX-FY026T: Solid og lidt anonym

Denne pc er på mange måder en gedigen sag, men den mangler noget x-faktor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nå du køber en bærbar i 10.000 kroners-klassen, må man forvente lidt ”wow”-effekt ud over høj kvalitet og ydelse. Og netop det mangler Asus UX530UX-FY026T altså lidt. Den er pakket ind i nydeligt, gråt metal og, den er både ret let og overraskende vridningsstabil.

Vægten er blot 1,6 kilo, og det gør den til et godt valg til dig, hvis du har brug for en 15,6”-skærm med hver dag. Absolut godkendt, men det ændrer ikke ved, at hver gang vi åbner for Asus syner den lidt kedelig – i mangel af bedre ord.

For kvaliteten er der ikke så meget at udsætte på. Chassiset er som antydet rigtigt godt, og ydelsen med processoren Core i7 og grafikkortet GTX 950M gør, at du også let kan nappe et spil eller arbejde med billeder i Photoshop.

Det er tydeligt at mærke, at Asus UX530UX-FY026T er kvik – især under installation af programmer var der tryk på. Vores testsuite blev lagt på; det gav et flot resultat.

Der er ingen tvivl om, at Asus leverer en kvik og ikke mindst yderst bærbar og fint bygget maskine til prisen.

Det er en solid sag, men desværre med et tastatur, der ikke har helt den modstand, vi synes gør det behageligt at skrive hele dagen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S