Test: Asus UX530UX-FY026T: Solid og lidt anonym

Denne pc er på mange måder en gedigen sag, men den mangler noget x-faktor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nå du køber en bærbar i 10.000 kroners-klassen, må man forvente lidt ”wow”-effekt ud over høj kvalitet og ydelse. Og netop det mangler Asus UX530UX-FY026T altså lidt. Den er pakket ind i nydeligt, gråt metal og, den er både ret let og overraskende vridningsstabil.

Vægten er blot 1,6 kilo, og det gør den til et godt valg til dig, hvis du har brug for en 15,6”-skærm med hver dag. Absolut godkendt, men det ændrer ikke ved, at hver gang vi åbner for Asus syner den lidt kedelig – i mangel af bedre ord.

For kvaliteten er der ikke så meget at udsætte på. Chassiset er som antydet rigtigt godt, og ydelsen med processoren Core i7 og grafikkortet GTX 950M gør, at du også let kan nappe et spil eller arbejde med billeder i Photoshop.

Det er tydeligt at mærke, at Asus UX530UX-FY026T er kvik – især under installation af programmer var der tryk på. Vores testsuite blev lagt på; det gav et flot resultat.

Der er ingen tvivl om, at Asus leverer en kvik og ikke mindst yderst bærbar og fint bygget maskine til prisen.

Det er en solid sag, men desværre med et tastatur, der ikke har helt den modstand, vi synes gør det behageligt at skrive hele dagen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S