Test: Sony Xperia XZ1: Gennemført god mobil fra Sony

Xperia XZ1 er på sin vis en nedskaleret version af topmodellen Xperia XZ Premium, som kom på markedet tidligere på året. I realiteten er der dog snarere tale om en mere veltrimmet udgave, hvor undværlige luksusfunktioner som 4K-skærmen er skåret fra, og væsentlige egenskaber er optimeret.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Navnlig designet er ændret til det bedre. Fremfor en kæmpe klods med spejlblank bagside er der tale om en slank smartphone i nydelig sort aluminium med afrundede kanter, som er behagelig at holde på.

Der er USB C med Quick Charge i bunden, og mobilen byder i det hele taget med på alt det nyeste, når det gælder features og forbindelser, heriblandt også Bluetooth 5.0 og Android 8.0 Oreo.

Fuld af power

Skærmen er “kun” full HD, men leverer et flot billede med stærke farver og høj kontrast. Selvom processoren er den samme som i XZ Premium, er det lykkedes Sony at klemme betydeligt mere power ud af den i XZ1, der leverer en ydelse på højde med de bedste Android-konkurrenter.

Kameraet er ikke helt så lysstærkt som eksempelvis iPhone 8, men farvegengivelsen er glimrende og skarpheden høj, selv ved serieskud, takket den nye Autofocus Burst feature. Det er også i stand til at filme ultralangsom slow motion video ved 960 fps, skyde billeder allerede inden du selv kan nå at trykke på aftrækkeren med Predictive Capture og har et imponerende frontkamera med vidvinkel.

Scan dig selv i 3D

Den mest opsigtsvækkende feature er dog muligheden for at scanne objekter i 3D. Bevæg mobilen omkring objektet, så skabes en 3D-model, der kan sendes videre til en 3D-printer eller bruges til at lave sjove avatarer. Det er næppe en feature, der vil ryste markedet, men den fungerer fint og kan være sjov at lege med.

Det, der dog for alvor er styrken ved Xperia XZ1, er, at det ganske enkelt er en rigtig god smartphone, som på alle væsentlige punkter leverer en glimrende oplevelse.

Annonce

Statens IT

It-medarbejder til sårbarhedshåndtering

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S