Test: Sony Xperia XZ1: Gennemført god mobil fra Sony

Xperia XZ1 er på sin vis en nedskaleret version af topmodellen Xperia XZ Premium, som kom på markedet tidligere på året. I realiteten er der dog snarere tale om en mere veltrimmet udgave, hvor undværlige luksusfunktioner som 4K-skærmen er skåret fra, og væsentlige egenskaber er optimeret.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Navnlig designet er ændret til det bedre. Fremfor en kæmpe klods med spejlblank bagside er der tale om en slank smartphone i nydelig sort aluminium med afrundede kanter, som er behagelig at holde på.

Der er USB C med Quick Charge i bunden, og mobilen byder i det hele taget med på alt det nyeste, når det gælder features og forbindelser, heriblandt også Bluetooth 5.0 og Android 8.0 Oreo.

Fuld af power

Skærmen er “kun” full HD, men leverer et flot billede med stærke farver og høj kontrast. Selvom processoren er den samme som i XZ Premium, er det lykkedes Sony at klemme betydeligt mere power ud af den i XZ1, der leverer en ydelse på højde med de bedste Android-konkurrenter.

Kameraet er ikke helt så lysstærkt som eksempelvis iPhone 8, men farvegengivelsen er glimrende og skarpheden høj, selv ved serieskud, takket den nye Autofocus Burst feature. Det er også i stand til at filme ultralangsom slow motion video ved 960 fps, skyde billeder allerede inden du selv kan nå at trykke på aftrækkeren med Predictive Capture og har et imponerende frontkamera med vidvinkel.

Scan dig selv i 3D

Den mest opsigtsvækkende feature er dog muligheden for at scanne objekter i 3D. Bevæg mobilen omkring objektet, så skabes en 3D-model, der kan sendes videre til en 3D-printer eller bruges til at lave sjove avatarer. Det er næppe en feature, der vil ryste markedet, men den fungerer fint og kan være sjov at lege med.

Det, der dog for alvor er styrken ved Xperia XZ1, er, at det ganske enkelt er en rigtig god smartphone, som på alle væsentlige punkter leverer en glimrende oplevelse.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect