Test: Sony Xperia XZ1: Gennemført god mobil fra Sony

Xperia XZ1 er på sin vis en nedskaleret version af topmodellen Xperia XZ Premium, som kom på markedet tidligere på året. I realiteten er der dog snarere tale om en mere veltrimmet udgave, hvor undværlige luksusfunktioner som 4K-skærmen er skåret fra, og væsentlige egenskaber er optimeret.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Navnlig designet er ændret til det bedre. Fremfor en kæmpe klods med spejlblank bagside er der tale om en slank smartphone i nydelig sort aluminium med afrundede kanter, som er behagelig at holde på.

Der er USB C med Quick Charge i bunden, og mobilen byder i det hele taget med på alt det nyeste, når det gælder features og forbindelser, heriblandt også Bluetooth 5.0 og Android 8.0 Oreo.

Fuld af power

Skærmen er “kun” full HD, men leverer et flot billede med stærke farver og høj kontrast. Selvom processoren er den samme som i XZ Premium, er det lykkedes Sony at klemme betydeligt mere power ud af den i XZ1, der leverer en ydelse på højde med de bedste Android-konkurrenter.

Kameraet er ikke helt så lysstærkt som eksempelvis iPhone 8, men farvegengivelsen er glimrende og skarpheden høj, selv ved serieskud, takket den nye Autofocus Burst feature. Det er også i stand til at filme ultralangsom slow motion video ved 960 fps, skyde billeder allerede inden du selv kan nå at trykke på aftrækkeren med Predictive Capture og har et imponerende frontkamera med vidvinkel.

Scan dig selv i 3D

Den mest opsigtsvækkende feature er dog muligheden for at scanne objekter i 3D. Bevæg mobilen omkring objektet, så skabes en 3D-model, der kan sendes videre til en 3D-printer eller bruges til at lave sjove avatarer. Det er næppe en feature, der vil ryste markedet, men den fungerer fint og kan være sjov at lege med.

Det, der dog for alvor er styrken ved Xperia XZ1, er, at det ganske enkelt er en rigtig god smartphone, som på alle væsentlige punkter leverer en glimrende oplevelse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg