Helt ny Firefox-browser er hurtigere end Chrome

Firefox Quantum er den største opdatering af Mozillas browser i 13 år. Den er dobbelt så hurtig som den forrige version og byder på bedre sikkerhed samt nye funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Chrome har taget en enorm bid af browser-markedet, og er i dag det foretrukne valg, når vi går på nettet. I en ikke så fjern fortid var det dog Firefox, der dominerede markedet. Som non-profit-organisation kan det være svært at følge med en kolos som Google, så Firefox har stået i skyggen af Chrome nogen tid. Nu vil Mozilla, som står bag Firefox, imidlertid vinde det tabte tilbage.

Med Firefox Quantum har de givet browseren en gennemgribende overhaling. Den er først og fremmest blevet hurtigere. Faktisk dobbelt så hurtig som den foregående version, Firefox 52, og i følge Mozilla hurtigere, eller i hvert fald mindst ligeså hurtig, som Chrome.

Og det er ikke kun på dyre high-end-pc'er med masser af ram man kan mærke forskellen. Også på helt billige maskine skal det forbedringen være til at føle.

Tag screenshots af hele websiden

Også sikkerheden er optimeret, blandt i form af bedre sandboxing og mere et mere overskueligt sikkerhedsinterface. 

Dertil kommer nye funktioner som eksempelvis Page Shot, der giver mulighed for at tage screenshots af en helt webside og ikke bare den synlige del. På den måde kan du gemme hele artikler, så de kan læses offline senere.

Firefox Quantum kan hentes til Windows, Mac og Linux nu - hent browseren her. Opdaterede mobil-versioner er også på vej, og der kommer også en ny version af Firefox Focus, Mozillas privatlivs-fokuserede browser.    

 

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS