Helt ny Firefox-browser er hurtigere end Chrome

Firefox Quantum er den største opdatering af Mozillas browser i 13 år. Den er dobbelt så hurtig som den forrige version og byder på bedre sikkerhed samt nye funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Chrome har taget en enorm bid af browser-markedet, og er i dag det foretrukne valg, når vi går på nettet. I en ikke så fjern fortid var det dog Firefox, der dominerede markedet. Som non-profit-organisation kan det være svært at følge med en kolos som Google, så Firefox har stået i skyggen af Chrome nogen tid. Nu vil Mozilla, som står bag Firefox, imidlertid vinde det tabte tilbage.

Med Firefox Quantum har de givet browseren en gennemgribende overhaling. Den er først og fremmest blevet hurtigere. Faktisk dobbelt så hurtig som den foregående version, Firefox 52, og i følge Mozilla hurtigere, eller i hvert fald mindst ligeså hurtig, som Chrome.

Og det er ikke kun på dyre high-end-pc'er med masser af ram man kan mærke forskellen. Også på helt billige maskine skal det forbedringen være til at føle.

Tag screenshots af hele websiden

Også sikkerheden er optimeret, blandt i form af bedre sandboxing og mere et mere overskueligt sikkerhedsinterface. 

Dertil kommer nye funktioner som eksempelvis Page Shot, der giver mulighed for at tage screenshots af en helt webside og ikke bare den synlige del. På den måde kan du gemme hele artikler, så de kan læses offline senere.

Firefox Quantum kan hentes til Windows, Mac og Linux nu - hent browseren her. Opdaterede mobil-versioner er også på vej, og der kommer også en ny version af Firefox Focus, Mozillas privatlivs-fokuserede browser.    

 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS