Test: HP Sprocket: Fotoprinter i lommeformat

Hvis nogen lagde HP Sprocket på bordet foran dig, og du udbrød, ”næh endnu en powerbank, nydeligt design for øvrigt”, ja så ville ingen tænke, at du er helt galt afmarcheret. Men det ville du være, for Sprocket er en fotoprinter i lommeformat.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den lille fotoprinter er kun 11,6 cm lang og 172 gram tung, det kan derfor ikke overraske mange, at den er beregnet til brug sammen med smartphones og tablets, enten til Android- eller iOS-enheder. Der anvendes Zink printteknologi, kendt fra blandt andet Polaroid-kameraer, det betyder at der ikke anvendes patroner, men termisk papir til print. Betjeningen er ganske ligetil, man etablerer en forbindelse til printeren via Bluetooth og åbner for Sprocket-appen, der skal installeres på ens mobile enhed.

Appen er ikke kun udgangspunkt for valg af foto, der skal printes, her får man også adgang til redigeringsmuligheder, inden der printes. Efter omstændighederne kan man tilrette ens foto på mange felter, lige fra kontrast, lysstyrke og farvemætning over tilføjelse af rammer, beskæring, tilføjelse af tekst og frihåndstegning samt tilføjelse af færdigskabte skabeloner. Sprocket benytter specielt HP Zink papir specielt udviklet til Sprocket, der er tale om selvklæbende ark på 5 cm x 7,6 mm med blank overflade.

Udskriftkvaliteten og farvegengivelsen på print, der for øvrigt er på 313 x 400 dpi, kan i øvrigt blive ret god, specielt hvis man redigerer fotos, så de gengives optimalt, print har en tendens til at hælde lidt mod den mørke side. HP Sprocket undgår at falde i den fælde, som mange termiske kameraer eksempelvis gør, nemlig at papiret er så dyrt, at ingen efter kort tid vil benytte produktet, fordi det er for dyrt i brug.

Med en pris lige over 70 kroner for 20 stykker fotopapir er det for typen ret billigt at printe, husk at man heller ikke skal tænke på blæk. Sprocket lades op via det medfølgende microUSB-kabel, og printeren sparer strøm ved at slukke, hvis den ikke benyttes i nogle minutter. Sprocket er et nicheprodukt, men for dem der vil printe selfies, Facebook-billeder og kamerabilleder på farten, er det et oplagt produkt.

Mere om samme emne

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil