Test: Apple Watch Series 3: Elendigt ur, glimrende smartwatch

Vi er nået til tredje generation af Apples ur, og på overfladen er det ikke meget, der er sket siden både den første og den anden generation. For os danskere er det desværre heller ikke så meget, der gemmer sig under det ydre.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I denne omgang får vi nemlig ikke glæde af eSIM, som gør det muligt at få direkte adgang til det mobile internet, så du helt kan undvære din smartphone, når du har uret på. Indtil videre er den model forbeholdt andre lande, men vi kan håbe, at de danske teleselskaber snart åbner op for eSIM, så vi også kan få 4G i uret.

At Siri kan tale til dig via uret, får danskerne af mærkeværdige årsager heller adgang til endnu. Så det er primært, hvis du virkelig føler, at du har brug for det nye barometer samt en stærkere processor, hurtigere Wi-Fi og lidt bedre batterilevetid, at du skal investere i uret. Hastighedsforøgelsen er til at mærke, især når du skifter mellem forskellige apps, men i virkeligheden er den største forbedring vel nok at finde i det nye Watch OS, som strømligner betjeningen i tiltrængt grad og føjer nye funktioner til pulsmåler, musikafspilning og fitness-app.

Det gør faktisk, at Apple Watch efterhånden er ret god til at give dig lige præcis de funktioner og oplysninger, du står og mangler, uden du skal gøre så meget for det, og at det på glimrende vis fungerer som en forlængelse af din mobil. Det er stadig ikke noget særlig godt ur, men som smartwatch er det blandt de bedste på markedet, og prisen er faktisk ganske fornuftig. De fleste af de nye funktioner i Watch OS får du dog også med de tidligere generationer af uret, så har du et i forvejen, er der ingen grund til at opgradere, før vi får versionen med eSIM herhjemme.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S