Test: Apple Watch Series 3: Elendigt ur, glimrende smartwatch

Vi er nået til tredje generation af Apples ur, og på overfladen er det ikke meget, der er sket siden både den første og den anden generation. For os danskere er det desværre heller ikke så meget, der gemmer sig under det ydre.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I denne omgang får vi nemlig ikke glæde af eSIM, som gør det muligt at få direkte adgang til det mobile internet, så du helt kan undvære din smartphone, når du har uret på. Indtil videre er den model forbeholdt andre lande, men vi kan håbe, at de danske teleselskaber snart åbner op for eSIM, så vi også kan få 4G i uret.

At Siri kan tale til dig via uret, får danskerne af mærkeværdige årsager heller adgang til endnu. Så det er primært, hvis du virkelig føler, at du har brug for det nye barometer samt en stærkere processor, hurtigere Wi-Fi og lidt bedre batterilevetid, at du skal investere i uret. Hastighedsforøgelsen er til at mærke, især når du skifter mellem forskellige apps, men i virkeligheden er den største forbedring vel nok at finde i det nye Watch OS, som strømligner betjeningen i tiltrængt grad og føjer nye funktioner til pulsmåler, musikafspilning og fitness-app.

Det gør faktisk, at Apple Watch efterhånden er ret god til at give dig lige præcis de funktioner og oplysninger, du står og mangler, uden du skal gøre så meget for det, og at det på glimrende vis fungerer som en forlængelse af din mobil. Det er stadig ikke noget særlig godt ur, men som smartwatch er det blandt de bedste på markedet, og prisen er faktisk ganske fornuftig. De fleste af de nye funktioner i Watch OS får du dog også med de tidligere generationer af uret, så har du et i forvejen, er der ingen grund til at opgradere, før vi får versionen med eSIM herhjemme.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura