Test: Apple Watch Series 3: Elendigt ur, glimrende smartwatch

Vi er nået til tredje generation af Apples ur, og på overfladen er det ikke meget, der er sket siden både den første og den anden generation. For os danskere er det desværre heller ikke så meget, der gemmer sig under det ydre.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I denne omgang får vi nemlig ikke glæde af eSIM, som gør det muligt at få direkte adgang til det mobile internet, så du helt kan undvære din smartphone, når du har uret på. Indtil videre er den model forbeholdt andre lande, men vi kan håbe, at de danske teleselskaber snart åbner op for eSIM, så vi også kan få 4G i uret.

At Siri kan tale til dig via uret, får danskerne af mærkeværdige årsager heller adgang til endnu. Så det er primært, hvis du virkelig føler, at du har brug for det nye barometer samt en stærkere processor, hurtigere Wi-Fi og lidt bedre batterilevetid, at du skal investere i uret. Hastighedsforøgelsen er til at mærke, især når du skifter mellem forskellige apps, men i virkeligheden er den største forbedring vel nok at finde i det nye Watch OS, som strømligner betjeningen i tiltrængt grad og føjer nye funktioner til pulsmåler, musikafspilning og fitness-app.

Det gør faktisk, at Apple Watch efterhånden er ret god til at give dig lige præcis de funktioner og oplysninger, du står og mangler, uden du skal gøre så meget for det, og at det på glimrende vis fungerer som en forlængelse af din mobil. Det er stadig ikke noget særlig godt ur, men som smartwatch er det blandt de bedste på markedet, og prisen er faktisk ganske fornuftig. De fleste af de nye funktioner i Watch OS får du dog også med de tidligere generationer af uret, så har du et i forvejen, er der ingen grund til at opgradere, før vi får versionen med eSIM herhjemme.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory