Test: Apple Watch Series 3: Elendigt ur, glimrende smartwatch

Vi er nået til tredje generation af Apples ur, og på overfladen er det ikke meget, der er sket siden både den første og den anden generation. For os danskere er det desværre heller ikke så meget, der gemmer sig under det ydre.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I denne omgang får vi nemlig ikke glæde af eSIM, som gør det muligt at få direkte adgang til det mobile internet, så du helt kan undvære din smartphone, når du har uret på. Indtil videre er den model forbeholdt andre lande, men vi kan håbe, at de danske teleselskaber snart åbner op for eSIM, så vi også kan få 4G i uret.

At Siri kan tale til dig via uret, får danskerne af mærkeværdige årsager heller adgang til endnu. Så det er primært, hvis du virkelig føler, at du har brug for det nye barometer samt en stærkere processor, hurtigere Wi-Fi og lidt bedre batterilevetid, at du skal investere i uret. Hastighedsforøgelsen er til at mærke, især når du skifter mellem forskellige apps, men i virkeligheden er den største forbedring vel nok at finde i det nye Watch OS, som strømligner betjeningen i tiltrængt grad og føjer nye funktioner til pulsmåler, musikafspilning og fitness-app.

Det gør faktisk, at Apple Watch efterhånden er ret god til at give dig lige præcis de funktioner og oplysninger, du står og mangler, uden du skal gøre så meget for det, og at det på glimrende vis fungerer som en forlængelse af din mobil. Det er stadig ikke noget særlig godt ur, men som smartwatch er det blandt de bedste på markedet, og prisen er faktisk ganske fornuftig. De fleste af de nye funktioner i Watch OS får du dog også med de tidligere generationer af uret, så har du et i forvejen, er der ingen grund til at opgradere, før vi får versionen med eSIM herhjemme.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S