Test: D-link DCS-8100LH: Kompakt overvågningskamera får det hele med

D-Links nye overvågningskamera filmer i 180 grader vidvinkel, så du kan se alt, hvad der foregår i rummet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Et almindeligt kamera-objektiv fanger motivet i en begrænset vinkel, svarende nogenlunde til, hvad det menneskelige øje kan se. Det er ikke nok til at fange alt, hvad der foregår i et helt rum.

I et overvågningskamera giver det derfor rigtig god mening med et vidvinkel-objektiv, der fanger et bredere felt. Det får du i DCS-8100LH, der filmer med en ultrabred vinkel på 180 grader.

Dækker hele rummet

Stiller du kameraet bagerst i et almindeligt kvadratisk rum, så betyder det brede synsfelt faktisk, at du er i stand til at filme alt, der foregår i lokalet. På den måde er det relativt overskueligt at få boligen dækket ind med overvågningskameraer. Stil blot et enkelt DCS-8100LH i hvert rum, så bør hver en vinkel være dækket.

Nemt at sætte op

Det lille kamera er rigtig nemt at stille op. Vip overdelen op, så fungerer underdelen som stander.

Installationen sker hurtigt via mydlink Lite-appen, som også bruges til alle D-Links andre overvågningskameraer. Dog havde vi lidt problemer med at få det til at fungere med Android. Faktisk lykkedes det slet ikke, selvom vi prøvede med to forskellige smartphones. Med en iPhone var der dog ingen problemer.

Via appen er der adgang til alle kameraets funktioner samt mulighed for at streame videosignalet, så du kan se, hvad der foregår i lokalet i realtid. Takket være nattesyn er det også muligt at se, hvad der foregår, selvom der er bælgmørkt i lokalet.

Fint med funktioner

Trykker du record, så optager DCS-8100LH, hvad der sker i rummet, enten til din smartphone eller til et SD-kort, hvis du har sat et i kameraet.

Indbygget lyd- og bevægelsessensor sørger desuden for, at kameraet automatisk begynder at optage, og den sender en alarm til din smartphone, hvis der skulle ske uventet aktivitet i rummet.

Foruden mikrofon har kameraet også højttalere, så du ikke bare kan høre, hvad der foregår, men også tale til den, der måtte befinde sig i rummet. Lydkvaliteten er selvsagt ikke blændende i det lille kamera, men man kan fint høre, hvad der bliver sagt.

Et godt køb

Billedkvaliteten er ganske glimrende, dog kunne vi godt have ønsket en højere opløsning. I de fleste tilfælde vil kameraets HD-opløsning (720p) være fin nok, men har du et stort rum og gerne vil kunne zoome ind på detaljer, der sker langt væk, kan det komme til at knibe med at få et klart billede.

Tilsammen hænger billedkvalitet og mængden af features dog fint sammen med prisen, som er ganske rimelig for et kamera af denne kaliber. Det er derfor et glimrende køb, hvis du ønsker et overvågningskamera, der kan holde øje med alt i lokalet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo