Test: Sennheiser Momentum Free: Trådløse in-ears af højeste klasse

Sætter du pris på friheden ved trådløs lyd, men har svært ved at gå på kompromis med lydkvaliteten, så kunne Momentum Free snildt være det rette headset for dig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Momen-tum Free består sådan set bare af to små øredutter, bundet sammen af en ledning. På ledningen er der fjernbetjening med knapper til musikstyring, opkald og Bluetooth samt en lille klods med batteri indeni. Den lille klods kunne godt have været en irritationsfaktor, men faktisk giver den fin modvægt til kontrolknapperne i den anden ende, så headsettet føles velbalanceret og behageligt at bære. Øredutterne sidder godt i ørerne.

Vi havde ikke behov for at skifte de gummipropper, der sad på som standard, men der følger forskellige størrelser med, så man kan tilpasse dem sine ører. Ledningen er af gummi, hvilket godt kunne give grund til bekymring, da det som udgangspunkt ikke er det mest slidstærke materiale, men der er brugt en type, som er tyk og meget blød, så risikoen for en knækket ledning er umiddelbart ret minimal.

Øredutterne kan klikkes sammen med magneter på bagsiden, så de er nemmere at holde styr på, når du hænger dem om halsen. Der følger også en lækker æske i læder med, som du kan opbevare dem i. Giv den runde knap midt på fjernbetjeningen et tryk, så er headsettet klar til parring med din smartphone. Det kan parres med to enheder af gangen. På den måde slipper du for at koble det af og på, hvis du også vil have din tablet eller en anden enhed forbundet. Lyden er ganske enkelt fremragende.

Vi har ikke lagt øre til et sæt trådløse in-ears, der lyder bedre. Nærmeste rival er Sennheisers egne Momentum Wireless med nakkebøjle. Der er nærhed i lyden og plads til alle detaljer, mens bunden samtidig er fyldig og lækker. Også til telefonsamtaler får du fin lyd, og der er mulighed for at besvare opkald med fjernbetjeningen. Batterilevetiden er i den bedre ende for et sæt in-ears af denne type. Du får seks timer på en opladning. Det føles dog som endnu mere, for headsettet finder selv ud af at slukke, når der ikke spilles musik.

På den måde er der ikke risiko for, at det ligger og bruger unødig strøm i lommen. Opladningen sker via en ganske almindelig microUSB-port, så stort set enhver oplader kan bruges, og du slipper for at skulle passe på en speciallavet oplader. Det er svært for alvor at sætte en finger på noget ved Momentum Free. Det er vel nok det mest vellykkede bud på et sæt trådløse in-ears, vi endnu har testet, og prisen er ikke engang voldsom sammenlignet med de nærmeste konkurrenter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS