Huawei lancerer Wi-Fi-system

Huawei vil give dig bedre netværk i hjemmet med deres helt nye WiFi-system, der har teknologi, som skal løfte standarden markant for netværksforbindelsen inden for husets fire vægge.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mange danskere har placeret modemmet på hjemmekontoret eller i bryggerset. Og selvom det er rart, at det er gemt væk, så kan det for mange familier betyde, at der er dårlig forbindelse på de værelser, der ligger langt fra modemmet. Og det kan være et problem, når der skal streames film, downloades filer eller høres musik. Det skal et nyt WiFi-system lave om på.

Ved den årlige CES-messe i Las Vegas har den kinesiske tech-gigant præsenteret Huawei WiFi Q2. Det nye system er udviklet med fokus på især hastighed og rækkevidde og giver hele familien mulighed for at være koblet på netværket samtidig, uanset hvor man sidder i huset, eller hvor stort huset er.

"Vi streamer mere musik og film end nogensinde før, og det betyder, at et hurtigt og pålideligt WiFi-system er helt essentielt. Det nye WiFi-system fra Huawei giver familier en effektiv løsning på deres netværksudfordringer, så de får en god WiFi-forbindelse i alle hjemmets afkroge," siger Richard Yu, CEO i Huawei Consumer Business Group. 

Netværk der bryder gennem vægge

Systemets store hastighed og dækningsevne skyldes et G.hn gigabit PLC-modul, som giver en forbindelse, der nemt kan gå igennem vægge og andre fysiske barrierer. Som en del af det nye WiFi-system, kan PLC-modulet levere en hybridforbindelse på op til 1.867 Mbps og give netværksadgang til 192 forbundne enheder på samme tid.

Med et enkelt netværk til hele hjemmet kan WiFi-systemet tilbyde 100 ms skiftetid (med en 802.11v protokol), og det betyder, at systemet automatisk forbinder brugere til det hurtigste hotspot i huset. 

Nem opsætning og høj sikkerhed

Ud over stor rækkevidde og hastighed, har det været Huaweis mission at udvikle et WiFi-system, som er nemt og hurtigt at sætte op. Det nye system kan således sættes op med fem trin, som skal gøre installation og konfiguration mere simpel. Udover hurtig opsætning, er det nye system udstyret med en algoritme, som forhindrer udefrakommende at koble sig på nettet. 

Modtager pris fra britisk medie

Huaweis nyeste skud på teknologistammen er kommet godt fra start. Det nye WiFi-system har nemlig allerede modtaget en "Loves award" fra det britiske livsstils- og techmedie T3, som har flere end 2,3 millioner unikke månedlige brugere. Prisen gives til enestående produkter, som magasinet er vilde med. T3 roser Huawei WiFi Q2 for at være et plug and play-system, der giver forbrugerne en hurtigere og mere driftssikker internetforbindelse. 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura