Test: NZXT Kraken X52: Dyr, men alle pengene værd

NZXT Kraken X52 er den dyreste køler i vores test, og derfor var vores forventninger meget store. Heldigvis retfærdiggør den i høj grad prisen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Toppen af cpu-blokken giver med et stykke spejlplastik og raffineret belysning en illusion af dybde, idet lyskransen rundt om dens ydre synes at fortsætte længere ind i blokken.

Mindre imponerende er det mylder af kabler, der skal til for at få denne enhed tilsluttet. Den kræver en speciel forbindelse fra blokken til USB-headeren plus en SATA-strømtilslutning. Men slutresultatet er en køler, som man kan styre med NZXT’s fortræffelige software, der omfatter forskellige ventilatorindstillinger og mulighed for at skræddersy profilerne. Stille- og standardtilstandene fik ventilatorerne til at rotere meget langsomt, og derfor brillerede køleren ikke, når det gjaldt køling, men det betød, at den var blandt de mest tyste – om end forskellen ikke var stor.

Når det gælder ydelse, er den i orden – skru op for ventilatorerne, og den kommer på linje med de andre 240 mm-kølere i testen. Denne kølers tiltrækningskraft består primært i de raffinerede (men strengt taget inderligt overflødige) “endeløst spejl”-virkninger.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse