Test: NZXT Kraken X52: Dyr, men alle pengene værd

NZXT Kraken X52 er den dyreste køler i vores test, og derfor var vores forventninger meget store. Heldigvis retfærdiggør den i høj grad prisen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Toppen af cpu-blokken giver med et stykke spejlplastik og raffineret belysning en illusion af dybde, idet lyskransen rundt om dens ydre synes at fortsætte længere ind i blokken.

Mindre imponerende er det mylder af kabler, der skal til for at få denne enhed tilsluttet. Den kræver en speciel forbindelse fra blokken til USB-headeren plus en SATA-strømtilslutning. Men slutresultatet er en køler, som man kan styre med NZXT’s fortræffelige software, der omfatter forskellige ventilatorindstillinger og mulighed for at skræddersy profilerne. Stille- og standardtilstandene fik ventilatorerne til at rotere meget langsomt, og derfor brillerede køleren ikke, når det gjaldt køling, men det betød, at den var blandt de mest tyste – om end forskellen ikke var stor.

Når det gælder ydelse, er den i orden – skru op for ventilatorerne, og den kommer på linje med de andre 240 mm-kølere i testen. Denne kølers tiltrækningskraft består primært i de raffinerede (men strengt taget inderligt overflødige) “endeløst spejl”-virkninger.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S