Test: NZXT Kraken X52: Dyr, men alle pengene værd

NZXT Kraken X52 er den dyreste køler i vores test, og derfor var vores forventninger meget store. Heldigvis retfærdiggør den i høj grad prisen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Toppen af cpu-blokken giver med et stykke spejlplastik og raffineret belysning en illusion af dybde, idet lyskransen rundt om dens ydre synes at fortsætte længere ind i blokken.

Mindre imponerende er det mylder af kabler, der skal til for at få denne enhed tilsluttet. Den kræver en speciel forbindelse fra blokken til USB-headeren plus en SATA-strømtilslutning. Men slutresultatet er en køler, som man kan styre med NZXT’s fortræffelige software, der omfatter forskellige ventilatorindstillinger og mulighed for at skræddersy profilerne. Stille- og standardtilstandene fik ventilatorerne til at rotere meget langsomt, og derfor brillerede køleren ikke, når det gjaldt køling, men det betød, at den var blandt de mest tyste – om end forskellen ikke var stor.

Når det gælder ydelse, er den i orden – skru op for ventilatorerne, og den kommer på linje med de andre 240 mm-kølere i testen. Denne kølers tiltrækningskraft består primært i de raffinerede (men strengt taget inderligt overflødige) “endeløst spejl”-virkninger.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S