Test: NZXT Kraken X52: Dyr, men alle pengene værd

NZXT Kraken X52 er den dyreste køler i vores test, og derfor var vores forventninger meget store. Heldigvis retfærdiggør den i høj grad prisen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Toppen af cpu-blokken giver med et stykke spejlplastik og raffineret belysning en illusion af dybde, idet lyskransen rundt om dens ydre synes at fortsætte længere ind i blokken.

Mindre imponerende er det mylder af kabler, der skal til for at få denne enhed tilsluttet. Den kræver en speciel forbindelse fra blokken til USB-headeren plus en SATA-strømtilslutning. Men slutresultatet er en køler, som man kan styre med NZXT’s fortræffelige software, der omfatter forskellige ventilatorindstillinger og mulighed for at skræddersy profilerne. Stille- og standardtilstandene fik ventilatorerne til at rotere meget langsomt, og derfor brillerede køleren ikke, når det gjaldt køling, men det betød, at den var blandt de mest tyste – om end forskellen ikke var stor.

Når det gælder ydelse, er den i orden – skru op for ventilatorerne, og den kommer på linje med de andre 240 mm-kølere i testen. Denne kølers tiltrækningskraft består primært i de raffinerede (men strengt taget inderligt overflødige) “endeløst spejl”-virkninger.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S