Ansatte fører an i digital revolution på arbejdspladsen

Nye data viser, at mange virksomheder i øjeblikket gennemgår en digital omstilling, hvor introduktionen af nye apps og værktøjer kan aflæses direkte på bundlinjen. På trods af dette, mener mange ansatte dog, at deres arbejdsgivere er for sløve til at stille den nyeste teknologi til rådighed og er derfor i stor stil selv begyndt at investere i løsninger for at kunne arbejde effektivt på farten.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I dag offentliggør den amerikanske it-gigant VMware deres årlige rapport om brugen af teknologi på den moderne arbejdsplads og digitaliseringens betydning for virksomheders forretning. Resultaterne viser, at både it-chefer og ansatte mener, at virksomheden kan opnå store forbedringer ved at investere i digitale teknologier og apps. Fx er medarbejdere næsten fem gange så tilbøjelige til at angive en forbedring i deres egen produktivitet, når de har adgang til de digitale apps og services, som de foretrækker samtidig med, at de bruger 16 procent mindre tid på manuelt arbejde.

Den øgede digitalisering og mobilitet har også direkte indflydelse på virksomhedens bundlinje: næsten 9 ud af 10 it-chefer (87 procent) mener således, at virksomhedens omsætning kan stige med fem procent over tre år, hvis medarbejderne får stillet den nødvendige teknologi til rådighed. Muligheden for at arbejde på farten øger også samarbejdet på tværs af organisationen med 15 % i forhold til de traditionelle medarbejdere, der er bundet til deres skrivebord.

De ansatte driver udviklingen selv

Der er tydelige tegn på, at det er medarbejderne selv, der står bag denne digitale revolution, hvor de køber deres egne applikationer til brug på arbejdspladsen. Således viser rapporten at en ud af fem nye apps i virksomheden, er introduceret af medarbejderne selv. Dette hænger sammen med en tydelig forskel mellem it-afdelingens og de ansattes opfattelse af deres arbejdsplads evne til at gøre den nyeste teknologi tilgængelig.

Eksempelvis mener hele 72 % af it-cheferne, at deres egen virksomhed er førende, når det kommer til at stille den nyeste teknologi til rådighed, mens kun 42 % af medarbejderne mener det samme. Tilsvarende angive 47 % af it-cheferne, at de ansatte har adgang til de rette digitale apps og værktøjer til at udføre deres arbejde, mens kun 24% af medarbejderne siger det samme.

"En af de mest markante forandringer i erhvervslivet i de senere år har været processen, hvor kraftfulde teknologier er flyttet fra it-afdelingen over i hænderne på medarbejderne, hvor de mange apps og løsninger nu bliver en afgørende del af de ansattes hverdag og mulighed for at udføre deres arbejde " siger Lars Bo Klausen, landechef for VMware i Danmark. "Virksomhedernes evne til at skabe en moderne, digital arbejdsplads, hvor medarbejderne kan arbejde på farten og altid har adgang til den nødvendige information uanset hvor og hvornår de har brug for den, vil være afgørende for forretningens fremtidige succes og virksomhedens mulighed for at fastholde produktive og engagerede medarbejdere.”

Brug for kulturelle ændringer

For at opnå en effektiv og vellykket overgang fra det traditionelle kontor, hvor medarbejderne kun kan arbejde fra deres skrivebord til den digitale arbejdsplads, er det nødvendigt at give medarbejderne let adgang til digitale apps og ressourcer. Disse løsninger skal have medarbejderen i centrum og kan bruges til alt lige fra videndeling til samarbejde med kolleger eller projektledelse. Dette kan kun lade sig gøre gennem en stærk kombination af medarbejderinitiativ koblet med tillid fra ledelsen, der sammen skaber en digital transformation, som også har en positiv indflydelse på virksomhedens bundlinje.

Eksempelvis er medarbejdere med et større digital selvstændighed mere end dobbelt så tilbøjelige til at vurdere deres arbejdsgivere som førende inden for digitalisering sammenlignet med andre medarbejdere (47 % mod 20 %) og fire gange mere tilbøjelige til at angive deres firma som et godt sted at arbejde (51 % mod 13 %).

"Virksomheders digitale apps og løsninger giver medarbejdere mulighed for at udrette mere end de nogensinde har kunnet før og samtidig træffe bedre beslutninger baseret på det væld af informationer, de har lige ved hånden. Undersøgelsen viser, at man opnår en betydelig forskel i produktivitet ved at gøre apps lettilgængelige fra enhver enhed, hvilket udgør en grundlæggende forskel i en medarbejdernes arbejdsdag.”

Om rapporten

Rapporten er lavet af VMware, en af verdens førende it-virksomheder indenfor cloudteknologi og forretningsmobilitet, i samarbejde med det anerkendte erhvervsmagasin Forbes. Data er indsamlet i september 2017 blandt 2.158 IT-chefer og medarbejdere i virksomheder fra 16 lande over hele verden (herunder 1.107 personer fra 10 lande i Europa).

Læses lige nu

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect