Sennheiser klar med headset til seriøse gamere

Sennheiser GSP 600 er designet til at forbedre din gaming-præstation og overgår sin forgænger med endnu bedre lyd, krystalklar kommnunikation, højere komfort og holdbarhed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Seriøse gamere har brug for seriøst udstyr. Sennheiser GSP 600 er en opdateret version af det velrenommerede Game Zero headset fra Sennheiser.

Det akustisk lukkede GSP 600 har ergonomisk design, og hovedbøjlen er justerbar for optimal komfort. Bevægelsesfriheden sikres af det stabile metalhængselsystem, der sørger for god pasform.

Bedre lyd

Med et nyt og forbedret højttalersystem leverer GSP 600 bedre lydgengivelse end forgængeren, så du kan høre alle detaljer og reagere endnu hurtigere. Den varme, dybe bas forstærker virkningen af gaming-oplevelsen uden at overdøve det velregulerede mellemområde og de høje frekvenser med fine detaljer.

GSP 600 har en avanceret, støjreducerende mikrofon i broadcast-kvalitet, der minimerer baggrundsstøj og gør, at dine medspillere kan høre dig klart og tydeligt. Det sikrer god team-kommunikation under dine spil. Du kan mute dig selv ved at løfte mikrofonarmen til lodret position.

Regulering af lydstyrken er integreret i den ene ørekop, så du nemt og hurtigt kan styre volumen.

GSP 600 leveres med udskiftelige kabler, så du kan bruge headsettet på flere enheder som for eksempel PC, Mac og konsoller med en 3,5 mm jack-indgang. Du kan også bruge det sammen med mobiltelefoner og tablets, når du er på farten.

GSP 600 er i handlen fra slutningen af januar 2018 til vejl. udsalgspris på 1.845 kr.  Ligesom alle andre Sennheiser-produkter leveres GSP 600 med to års international garanti.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S